Abdulkadir Uraloğlu açıkladı: Korsan taşımacılık ve fahiş fiyata rekor ceza
DHA

9 günlük Kurban Bayramı tatili sona erdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da 9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle şehirler arası firmalarına yapılan denetimlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Uraloğlu, 9 günlük Kurban Bayramı tatili nedeniyle öncesi ve sonrası gerekli tedbirlerin alındığını ve denetimlerin gerçekleştirildiğini belirtti.

"Yurt genelinde otobüs denetimlerini etkin bir şekilde uyguladık"

Uraloğlu, "Bu süreçte ekiplerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz ile 7 gün 24 saat sahada denetimlerimizi gerçekleştirdik. Vatandaşlarımızın huzurlu, rahat ve güvenli bir şekilde yolculuklarını gerçekleştirmeleri için bayram tatili öncesi ve bayram süresince yurt genelinde otobüs denetimlerimizi etkin bir şekilde uyguladık." dedi.

Abdulkadir Uraloğlu, Kurban Bayramı tatilinde şehirler arası otobüs seyahatlerinde büyük bir yoğunluk yaşandığını da vurguladı.

"14-23 Haziran tarihleri arasında 107 bin 896 sefer gerçekleştirildi"

Uraloğlu, "14- 23 Haziran tarihleri arasında 107 bin 896 adet otobüs seferi gerçekleştirildi ve bu seferlerde 3 milyon 782 bin 90 adet yolcu taşındı. Biz de denetimlerimize aralıksız devam ettik. Şehirler arası otobüs seyahatlerine yönelik U-ETDS sistemi üzerinden elektronik olarak yaptığımız denetimlere ilave olarak, yolcu terminallerinde, yol kenarlarında ve kara yolları denetim istasyonlarında öncelikle; fahiş fiyatlı bilet satışı, korsan ve yetki belgesiz taşımacılık ve emeklilere yönelik yüzde 20 indirim uygulanıp uygulanmadığına dair 13 bin 855 otobüste denetim yaptık." açıklamasında bulundu.

23 milyon 453 bin 8 lira ceza kesildi

Uraloğlu ayrıca, denetimler sonucu Karayolu Taşıma Kanunu'na aykırı şekilde faaliyette bulunan otobüs işletmecilerine 23 milyon 453 bin 8 lira tutarında idari işlem uygulandığını kaydetti.

Bakan Uraloğlu, "Bu denetimlerimiz sadece bayramı kapsamıyor. Fahiş fiyatlı bilet satışının önüne geçilmesi, yolcu taşımacılığında düzenin sağlanması ve emeklilere ücret tarifesi üzerinden yüzde 20 indirim uygulanması için yurt genelinde otobüs denetimlerimiz etkin bir şekilde devam etmektedir." dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)