Dolar
6.7527
-0.0014%
Euro
7.6577
-0.0026%
Altın
1714.61
0.0233%
Borsa
109536.92
0.39%
G. Altın
372.534
0.1074%
Bitcoin
66248.39
0.5116%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Abdullah Gül Oxford'da konuştu

  11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Oxford Üniversitesi'nde katıldığı bir konferansta açıklamalarda bulundu.
  • AA
  • 24.10.2015 - 19:05

  Abdullah Gül Oxford'da konuştu

  ABDULLAH GÜL

  "Abdul Aziz Saud Al - Babtain Kültür Vakfı" tarafından Oxford Üniversitesi'nde düzenlenen "Dünyada Ortak Zorluklar" başlıklı konferansın açılış konuşmacıları arasında yer alan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, küresel ve bölgesel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Uluslararası düzeyde şeffaflığa ihtiyaç duyulduğunu belirten Gül, "Örneğin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin reform konusundaki direnci devam ediyor. Halbuki böyle bir reform, Güvenlik Konseyi'nin daha demokratik, daha temsil gücü yüksek, daha şeffaf olması anlamına gelir. Özellikle beş daimi üye, bu reformun gecikmesinin uluslararası barışın ve güvenliğin geleceği için ciddi bir risk yarattığı konusunda uyarılmalı" şeklinde konuştu.

  BİRLEŞMİŞ MİLLETLER YETERSİZ KALDI

  Gül, Birleşmiş Milletler’in onlarca yıldır Filistin meselesinin çözüme kavuşturulması, Suriye'de sivil savaşın engellenmesi gibi güvenlik konularında yetersiz kaldığını vurgulayarak, bu durumun kitlelerin gözünde uluslararası sistemin itibarını gitgide zayıflattığını söyledi.

  Bölge liderlerine de seslenen Gül, "Ortadoğu'daki mevcut kaotik durumun, bölgenin liderlerinin küçük çıkarlara dayalı iç çatışmaları bir yana bırakmasına yardımcı olmasını umuyorum. Liderlerin boş retorikler yerine, meselelere daha büyük ölçekli bir vizyonla, daha geniş bir açıdan bakarak yaklaşmalarını umuyorum” dedi.

  TÜRKİYE'DEKİ SURİYELİ SIĞINMACILAR

  Türkiye'nin halen 2 milyondan fazla sığınmacıyı ağırladığını hatırlatan Gül, "Dünyanın büyük aktörlerinin siyasi sorunlara uygun çözümlerin bulunmasına yardımcı olmak konusundaki yetersizlikleri karşısında hayal kırıklığımı saklayamıyorum. Bu durum sığınmacı krizine ve terörizm problemine yol açtı. Ayrıca sığınmacılara insanı yardım anlamında da yeterli merhametin ve ilginin gösterilmemesi karşısında da hayal kırıklığı yaşıyorum" dedi.

  Gül, devam eden sığınmacı krizinin Türkiye, Libya, Yemen ve Suriye gibi bölgede birçok ülke için "sosyo ekonomik bir felaket" halini aldığına dikkati çekti.

  Görüş Bildir