Euro
15.2349
-0.05%
Dolar
13.4821
0.04%
Altın
801.1590
0.00%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
513.750
4.21%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  Adalet Bakanı: MEB anlaşması uluslararası hukuka aykırı

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Yunanistan ile Mısır arasında gerçekleştirilmeye çalışılan 'münhasır ekonomik bölge' anlaşması uluslararası hukuka aykırıdır." dedi.
  • AA
  • 14.08.2020 - 11:49
  Adalet Bakanı: MEB anlaşması uluslararası hukuka aykırı

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Sincan Eğitim Merkezi'nin açılış törenine katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

  Türkiye'de salgınla birlikte birçok konuda mücadele verildiğini hatırlatan Bakan Gül, sözü Doğu Akdeniz'e getirdi.

  Bakan Gül, "Akdeniz'e en uzun kıyı şeridi olan ülke Türkiye'dir. Türkiye'yi, en uzun kıyı şeridi olmasına rağmen, Doğu Akdeniz'den dışlama girişimlerinin uluslararası hukukta yeri yoktur." dedi.

  Adalet Bakanı: MEB anlaşması uluslararası hukuka aykırı ViDEO

  "MEB ANLAŞMASI HUKUKA AYKIRIDIR"

  "Doğu Akdeniz'de Türkiye'siz yürütülmeye çalışılan enerji politikalarının uluslararası hukuk nezdinde tutar hiçbir tarafı yoktur." diyen şöyle devam etti:

  "Büyük devletler ve AB ülkeleri enerji arz güvenliğini sağlanmasını istiyorsa, bunun yolu ortak girişimdir, uluslararası hukuktur, uluslararası ticaret kurallarıdır. Mavi Vatan, Türkiye'nin Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'deki sınırlarımızı belirler. Mavi Vatan'da ülkemizin hak ve egemenliğini içeren deniz alanlarındaki arama faaliyetlerinin tümünü sürdürmeye kararlıyız. KKTC'nin dışarıda tutularak Güney Kıbrıs ile yapılan anlaşma hukuki değildir. Yunanistan ile Mısır arasında gerçekleştirilmeye çalışılan 'münhasır ekonomik bölge' anlaşması uluslararası hukuka aykırıdır. Mısır ve Yunanistan'ın bu girişimi ayaklarına dolanmıştır. Bu anlaşma ile Libya'nın hakları gasbedilmeye çalışılmaktadır."


  Görüş Bildir