Fransa, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Adıyaman'da kurduğu sahra hastanesiyle afetzede vatandaşlara hizmet veriyor.

ilçesinde kurulan hastanede yaklaşık 1500 vatandaşa muayene ve tedavi hizmet sunuldu.

Fransa'nın sahra hastanesi

90 personelin görev yaptığı çok amaçlı Sivil Güvenlik Sahra Hastanesi'nin (Escrim) birçok yerindeki oyuncaklar dikkati çekti.

Panoya, görevlilerin Fransızca kelimelerin karşılığına Türkçe olarak "Merhaba. Teşekkürler. Güle güle. Adıyaman Gölbaşı. Özür dilerim. Nasılsınız? Geçmiş olsun. Türkçe bilmiyorum." yazıldığı görüldü.

"10 Mart'ta Türkiye'den ayrılacağız"

Escrim Sahra Hastanesi Başhekimi Albay Romain, 14 Şubat'ta hastaneyi hizmete açtıklarını söyledi. Havanın ilk geldiklerinde soğuk olmasının hastaneyi kurmalarında kendilerini zorladığını anlatan Romain, Türkiye'den ayrılacakları tarihi açıkladı:

Deprem sonrası Gölbaşı ilçesinde kurduğumuz sahra hastanemizde 14 Şubat'tan bu yana yaklaşık 1500 kişiye baktık. Escrim'in 90 personelinden 14'ü doktor, 17'si hemşire, 15'i diğer tıp görevlisi, kalanı da lojistik konusunda bize yardımcı olanlardır. Personelimizin bir kısmı sivil, bir kısmı askerdir. 10 Mart'ta görevimiz sona erecek ve Türkiye'den ayrılacağız.

"Vücuttaki yaralardan çok, ruhlardaki yaralar önemli"

Albay Romain, sahra hastanesinde daha çok ortopedik sorunlar, çeşitli yaralanmalar ve kırıklarla karşılaştıklarını belirtti.

Fransa'nın sahra hastanesi - FOTO GALERi

Kronik rahatsızlığı, kalp hastalığı olanlar ile hamile kadınlara da sağlık hizmeti sunduklarını bildiren Romain, "Özellikle buradaki depremzedelerin yaşadıkları olaylar, anlattıkları bizleri çok etkiledi. Vücuttaki yaralardan çok, ruhlardaki yaralar önemli." dedi.

93 yaşındaki annesi ameliyat edildi

Sahra hastanesinde muayene olan depremzedelerden Hamdi Bilget, 93 yaşındaki annesinin aynı yerde ameliyat edildiğini aktardı. Fransız sağlık ekibine şükranlarını sunan Bilget, teşekkürlerini ifade etti:

Annemde bağırsak iltihaplanması vardı, durumu çok ciddiydi. Biraz daha gecikilseydi, cerrahi müdahale şansı kalmayabilirdi. Fransız sağlık ekibine yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum.