Petrol
85.1
0.08%
Euro
17.8146
-0.16%
Dolar
18.4318
0.10%
Altın
971.38
-0.18%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
351.916
-0.13%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Adli yıl açılış töreni kaldırıldı

  TBMM Adalet Komisyonu’nda yargı paketinin ikinci gün görüşmelerinde uzun tartışmaların ardından Yargıtay’da 1 Eylül’de adli yıl açılış töreni yapılması kaldırıldı.
  • 12.11.2014 - 20:46
  Adli yıl açılış töreni kaldırıldı

  adalet komisyonu

  TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülen teklifle, "Noterlerin, MİT ve Emniyet gibi istihbarat birimlerine istediği bilgi ve belgeleri vermesine yol açabileceği ifade edilen düzenleme" ile "idari yargıda görev yapan hakim ve savcıların hukuk fakültelerine sınavsız olarak yerleştirilmeleri" düzenlemesinden vazgeçildi; ancak 'adli yıl açılış törenlerinin kaldırılmasına" ilişkin madde, uzun süre tartışıldıktan sonra kabul edildi.

  "MAKUL ŞÜPHE" MÜZAKERELERİ DEVAM ETTİ

  Komisyon, görüşülmesine dün başlanan; aramalarda "kuvvetli şüphe" şartını "makul şüphe"ye dönüştüren, hakim ve savcıların ücretlerinde artış düzenleyen, Yargıtay ve Danıştay'da daire ve üye sayısını artıran, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin müzakerelerine devam etti.

  Teklifin, noterlerin, MİT ve Emniyet gibi istihbarat birimlerine istediği bilgi ve belgeleri vermesine yol açabileceği ifade edilen düzenlemesi uzun süre tartışıldı. Müzakerelerin ardından bu düzenleme önergeyle tekliften çıkarıldı.

  Muhalefet milletvekilleri, teklifin 7. maddesinde düzenlenen "idari yargıda 5 yıl süreyle görev yapan hakim ve savcıların hukuk fakültelerine sınavsız olarak yerleştirilmeleri" düzenlemesine de karşı çıktı.

  7. MADDE TEKLİFTEN ÇIKARILDI

  Eleştirileri yanıt veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu maddenin, bu kadar eleştiriyi hak eden düzenleme olmadığını belirterek, "Hukuk fakültesine devam zorunlu değil. İdari yargıda görev yapan ve hukuk fakültesi mezunu olmayan idari yargı hakim sayısı 440. Danıştay'da tetkik hakimi 153 kişi, bakanlık merkezinde 4 kişi, Anayasa Mahkemesi'nde bir kişi, HSYK'da 4 kişi olmak üzere toplam 602 kişi hukuk fakültesi mezunu değil. Toplam bin 464 kişinin 602'si hukuk fakültesi mezunu değil. Bunların çoğu yaşlı olanlar; çünkü eskiden hukuk, siyasal ya da iktisat ayırımı yapılmıyordu. Yeniler arasında kota olduğu için bu sayı oldukça az. Hukuk fakültesini tercih edecek öğrencilerin hakkı da yenmeyecek bu düzenleme ile" diye konuştu.

  Müzakerelerin ardından 7. madde önergeyle tekliften çıkarıldı.

  ADLİ YIL AÇILIŞI TARTIŞMASI

  CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, teklifle adli yıl açılış töreninin kaldırılmasına karşı çıktı. Barolar Birliği Başkanı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yaşanan tartışmalı toplantıdan sonra bu düzenlemenin getirilmesinin yanlış olduğunu iddia eden Öztürk, "Cumhurbaşkanı'nın hırsları vardır ve bizim de onun bu engellenemeyen hırslarına katkı sağlamamız doğru değildir" dedi.

  Öztürk, "Bir kanunu değiştiriyorsunuz ve buna reform diyorsunuz. Daha sonra onu gene değiştiriyorsunuz ve ona da reform diyorsunuz" diye konuştu. Öztürk, Bakan Bozdağ'a yönelik olarak, "Bazen öyle şeyler anlatıyorsunuz ki ben bile inanıyorum" diye espri yaptı.

  BİZ HUKUK DEVLETİNE SAHİP ÇIKIYORUZ

  Bakan Bozdağ, CHP'li Öztürk'ün, "AK Parti'nin yargıda kadrolaştığına" ilişkin sözlerine, "12 yıldır iktidardayız. Yargıda atamalar yapılıyor. Bugün yargıdaki fotoğraf, sizi tekzip ediyor. Bizim kadrolaşma içinde olmamız mümkün değil. Biz hukuk devletine sahip çıkıyoruz" yanıtını verdi.

  Öztürk, Bakan Bozdağ'a yönelik, "Cemaatle olan kavganızda size başarılar diliyorum, ben seyirciyim" sözlerini kullandı.

  YARGITAY, TÖRENİN KALDIRILMASINA KARŞI ÇIKTI

  Yargıtay 5. Ceza Dairesi üyesi Dursun Altınöz, adli yıl törenlerinin 1943'ten bu yana yapıldığını, 1973 yılından bu yana da yasal dayanağının olduğunu belirterek, "Bu devlet geleneğinin sürmesini istiyoruz. İçeriği ile farklı şeyler söylenebilir. Nahoş olaylar varsa bunlar ayrıca değerlendirilebilir ama bu, törenin yasal hükmünün kaldırılmasının gerekçesi olamaz" dedi.

  TARTIŞMALARA RAĞMEN KABUL EDİLDİ

  Adalet Bakanı Bozdağ, adli yıl açılış törenlerinin yasal dayanağının kaldırılmasının, bundan sonra bu törenlerin yapılmasına engel olmadığını belirterek, "Bu törenler, yasa olmadan da yapılabilir. Türkiye'nin her yerinde Barolar Birliği, Başsavcılıklar, Adalet Komisyonları bu tür etkinlikler düzenleyebilir" dedi. Tartışmaların ardından 10. madde kabul edildi.


  Görüş Bildir