Euro
10.3678
-0.29%
Dolar
8.7373
0.21%
Altın
495.67
-0.3%
Borsa
1.391
-1.63%
Bitcoin
313.377
-3.87%
22ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 22 C

  AFAD, İzmir’deki çalışmalar için 3 milyon TL ödenek gönderdi

  6.6 büyüklüğündeki depremin ardından büyük yara alan İzmir’de arama kurtarma çalışmaları sürerken; AFAD, bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere 3 milyon TL ödenek gönderdiğini açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 30.10.2020 - 17:22
  • Güncelleme : 30.10.2020 - 18:01
  AFAD, İzmir’deki çalışmalar için 3 milyon TL ödenek gönderdi

  İzmir’de meydana gelen depremin ardından devletin tüm kurumları kollarını sıvadı.

  Bakanlar bölgede incelemelerini sürdürürken AFAD, acil yardım ödeneği gönderdi. Bu arada İzmirlilere de uyarılarda bulunan AFAD, özellikle hasarlı binalara girilmemesini istedi.

  AFAD’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “30 Ekim 2020 cuma günü, saat 14.51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Yerin 16,54 km derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine uzaklığı 17,26 km'dir. Deprem sonrasında 13’ünün 4’ün üzerinde olmak üzere 33 artçı sarsıntı yaşanmıştır.

  SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre 1’i boğulma olmak üzere 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 120 vatandaşımız yaralanmıştır.

  Ege Bölgesi genelinde hissedilen deprem sonrasında İzmir ve Aydın başta olmak depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca TSK tarafından havadan tarama çalışmaları yürütülmektedir.

  3 MİLYON TL YARDIM ÖDENEĞİ

  Deprem sonrasında, tüm Bakanlık ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiş; İstanbul, Afyon, Bursa, Sakarya Kütahya, Eskişehir, Çanakkale, Muğla ve Balıkesir, Manisa, Konya, Denizli, Uşak ve Isparta İl AFAD Müdürlükleri bölgeye sevk edilmiş, AFAD il ve birlik müdürlükleri teyakkuz haline geçirilmiştir. Sakarya, Bursa ve Afyon’dan toplam 3 mobil koordinasyon tırı bölgeye yönlendirilmiştir.

  UMKE ve 112 Acil Yardım ekiplerinden 53 araç ve 189 personel bölgede görevlendirilmiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre İzmir, Muğla ve Aydın illerinde toplam 115 sahada enerji ve 10 sahada ise servis kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için ekipler çalışmaktadır.

  AFAD Başkanlığı tarafından, bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere 3 milyon TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.

  Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, tüm çalışma grupları, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.

  AFAD, İzmir’deki çalışmalar için 3 milyon TL ödenek gönderdi #1

  İZMİRLİLERİN DİKKATİNE

  Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır.

  Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.

  Gelişmeler ve bölgedeki deprem aktivitesi, İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir