Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
347.754
-0.17%
33ºC
İstanbul
Güneşli 33 C
  AFAD'dan Rize'deki şiddetli yağışa ilişkin açıklama

  AFAD'dan Rize'deki şiddetli yağışa ilişkin açıklama

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Rize'deki aşırı yağışlar sonucu bölgedeki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.
  • AA
  • 15.07.2021 - 00:00
  • Güncelleme : 15.07.2021 - 02:11

  İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan yazılı açıklamada, Rize ili genelinde bugün aşırı yağışlara bağlı olarak sel ve su baskınları meydana geldiği belirtildi.

  EN FAZLA YAĞIŞ ÇAYELİ'NE

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre Rize'nin Çayeli ilçesi bakır istasyonunda metrekareye 190, Çayeli ilçesinde metrekareye 214, Güneysu ilçesinde metrekareye 207 kilogram yağış düştü.

  AFAD dan Rize deki şiddetli yağışa ilişkin açıklama #1

  30'A YAKIN İHBAR ALINDI

  Açıklamada, Güneysu, Pazar, Ardeşen, Çayeli, Hemşin ve Çamlıhemşin ilçelerinde aşırı yağışlar sonucu 30'a yakın ihbarın alındığı ifade edildi.

  AFAD dan Rize deki şiddetli yağışa ilişkin açıklama #2

  BAZI BİNALARDA ÇÖKMELER YAŞANDI

  Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  "Rize ili Muradiye Beldesi, Orta, Karayemiş ve Tepebaşı köylerinde bazı binalarda çökmelerin olduğu bilgisi alınmıştır. AFAD, JAK, itfaiye, sağlık ve emniyet ekipleri bölgede çalışmalara devam etmektedir. Tedbir amacıyla bugün gündüz saatlerinde Erzurum ilinden görevlendirilen arama kurtarma personeli bölgede çalışmalara başlamış olup Trabzon ilinde bekletilen Samsun ekibi de Rize ilinde çalışmalara katılmıştır. Taşkın nedeniyle yolu kapanan Güneysu ilçesine bağlantı yolundan ulaşım sağlanmaktadır."


  AFAD dan Rize deki şiddetli yağışa ilişkin açıklama #3

  "Rize'deki aşırı yağışlar sonucu bölgedeki olaylara destek vermek amacıyla Erzurum, Samsun ve Ordu il AFAD ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Ayrıca Tokat il AFAD'dan da bir ekip tedbir amacıyla Trabzon'a sevk edilmiştir. Gelişmeler AFAD tarafından 7/24 takip edilmektedir."

  KAYIP 4 KİŞİDEN BİRİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

  3'ü Muradiye'de, 1'i de Güneysu'da olmak üzere 4 kişinin kayıp olduğu bilgisi verilirken, Muradiye'de göçük altında kalan 3 kişiden birinin cansız bedenine ulaşıldı.

  MAHSUR KALANLAR KURTARILIYOR

  Rize’nin yanı sıra Erzurum, Samsun ve Ordu il AFAD ekipleri ile AKUT ve İDAK ekipleri mahsur kalanları güvenli bölgelere tahliye etti. Vatandaşlar yakınlarının yanına ve misafirhanelere yerleştiriliyor.

  SEL VE HEYELAN RİSKİ SÜRÜYOR

  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, Rize’de perşembe günü akşam saatlerine kadar şiddetli sağanak yağış beklendiğini belirterek sel ve heyelanlara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını konusunda uyarılarını sürdürdü. Meteorolojik verilere göre Rize’ye son 24 saat içerisinde metrekareye 219 kilogram yağış düştüğü öğrenildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir