Ağca'dan Papa'ya hoşgeldin toplantısı

mehmetaliağca

Türkiye’de 1979’da gazeteci Abdi İpekçi suikastı ile tanınan, 1981’de ise Papa II. Jean Paul’e suikast girişiminin ardından uluslararası kamuoyunda ün yapan Mehmet Ali Ağca, Papa Francesco’nun 28-30 Kasım tarihleri arasında Türkiye’ye yapacağı ziyaretle ilgili açıklama yaptı. Grand Cevahir Hotel’de düzenlediği basın toplantısına siyah takım elbisesi ve kapalı alanda kullandığı güneş gözlüğü ile gelen Mehmet Ali Ağca, "Papa'ya hoş geldin diyorum" ifadeleriyle konuşmasına başladı.

Ağca'dan Papa'ya hoşgeldin toplantısı İZLE

PAPA'NIN HAYATI 5 LİRA ETMEZ

Papa Francesco’nun iki günlük Türkiye ziyaretiyle ilgili konuşan Ağca, “Papa ile görüşmeyeceğim. Bu saatten sonra Papa ile görüşmeyeceğim. Kendisi davet etse de görüşmeyeceğim. Papa’nın korkması hikayesine gelince; bakın arkadaşlar Papa bir hiç. Bir kurşun 10 lira, Papa’nın hayatı 5 lira etmez. Allah katında Papa’nın hayatı beş lira etmez” ifadelerini kullandı.

Mehmet Ali Ağca'nın Papa'yı vurduğu an İZLE

Ağca'dan Papa'ya hoşgeldin toplantısı

"ALLAH'IN EN BÜYÜK DÜŞMANI"

"Şimdi yarın Papa Francesco geliyor. Kim bu adam biliyor musunuz? Papa Francesco Yahudi. Ailesi Yahudi. Bütün insanlar eşit insanlık onuruna sahiptir. Kimseyi suçlamıyorum; ırkçı değilim. Nazizmi de faşizmi de lanetliyorum. Papa’nın, Vatikan’ın şovlarına aldırış etmeyin. Bunlar basit şeyler. Papa basit bir adam ve şu anda Allah’ın en büyük düşmanı. Çünkü şirk günahının sözcüsü. Şeytanın temsilcisi. Ve sözlerimde hakiki insanlık onuruna evrensel vicdana aykırı hiçbir şey yok."

Ağca'dan Papa'ya hoşgeldin toplantısı

"GÖRÜŞSE NE OLUR GÖRÜŞMESE NE OLUR"

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Ali Ağca,"Türkiye’yi ziyaret edecek Papa Francesco ile görüşme isteğinize ne tür yanıt verildi?” şeklindeki soruya “Hayır hiç cevap gelmedi. Çünkü Vatikan ikiyüzlülüğün merkezidir. Papa’ya da hoşgeldin diyorum. Papa ile görüşsem de ona aynı şeyleri söyleyecektim. Görüşse ne olur, görüşmese ne olur” diye yanıt verdi.

Ağca'dan Papa'ya hoşgeldin toplantısı

19 YIL CEZAEVİNDE KALMIŞTI

Ağca, Papa 2. Jean Paul’e suikast girişimi nedeniyle İtalya’da 19 yıl cezaevinde kalmış, 13 Haziran 2000’de dönemin İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’nin affını onaylamasıyla Türkiye’ye iade edilmişti.