Dolar
6.701
-0.0626%
Euro
7.5082
0.0906%
Altın
1724.06
-0.2066%
Borsa
108097.27
0%
G. Altın
372.418
0.0776%
Bitcoin
63801.46
-0.6107%
16ºC
İstanbul
Sağanak yağış 16 C

  Ahmet Davutoğlu'ndan gündeme ilişkin açıklamalar

  Ahmet Davutoğlu katıldığı bir haber programında gündeme dair açıklamalarda bulunuyor.
  • 05.10.2015 - 13:17

  Ahmet Davutoğlu'ndan gündeme ilişkin açıklamalar

  E

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın Hava Sahası ihlali ile ilgili sorulan sorulara cevap veriyor.

  "KİM OLURSA OLSUN ANGAJMAN KURALLARIMIZ BELLİDİR"

  Davutoğlu konuyla ilgili, " Kim olursa olsun angajman kurallarımız bellidir."

  Başbakan Davutoğlu ayrıca Rus uçaklarının Suriye'de masum halkın toplandığı yerleri bombaladığı yönünde iddialar olduğunu da belirtti. Başbakan Davutoğlu konuyla ilişkin, "Rusya'nın bu gerilimi daha fazla tırmandırmaması için gerekeni yapması lazım. Rusya, Hava sahası ihlalinin sehven olan bir şey olduğunu, Türkiye'nin sınırlarına saygılı olduklarını ifade ettiler. Kim sınırlarımızı ihlal ederse önce uyarırız, dostça uyarırız. Hangi ülke olursa olsun."

  "UMARIM YANLIŞ TUTUMLARINDAN VAZGEÇERLER"

  Davutoğlu, "IŞİD’e karşı müdahale ise hep beraber verelim. Ama halka karşı rejimin yanında durmak ihlal yapılan yerler sınır bölgeleri IŞİD, DEAŞ yok ılımlı muhalefet var. DEAŞ’ın bulunduğu bölgede operasyonlar yapılmıyor. Bu konuda Rusya ile kanallarımız açık. Gerekenleri konuşuyoruz. Umarım yanlış tutumlardan vazgeçerler" dedi.

  "SİYASİ ÇÖZÜMDEN YANAYIZ"

  Davutoğlu Suriye'de yaşananlar ile ilgili de soruları yanıtladı, "Suriye'de diktatörün yanında durmaktansa siyasi bir çözümden yanayız. Sivil halka zarar vermek kimsenin menfaatine değil."

  YSK' nın sandık taşımaya ret verdiği karar da Davutoğlu'na soruldu. Başbakan, "YSK'nın kararına saygılıyız, ama saygılı olmak doğru olduğu anlamına gelmez. Bu şartlarda YSK talepleri göz önüne almalıydı."

  Davutoğlu seçimle ilgili ise, "Türkiye'nin her yerinde seçimin suhuletle yapılması için gereken tedbiri alırız."

  "AK PARTİ Bİ TAAHHÜTTE BULUNMUŞSA YAPAR"

  "AK Parti hükümetleri bir taahhütte bulunmuşsa yapar. Biz verdiğimiz sözü yaparız, kaynağını da buluruz. Vaatlerimiz için bir kaynak sorunu söz konusu değil. Vaatlerin hepsinin maliyetleri hesaplandı."

  "Tüm taahhütlerimizin maliyeti 19 milyar lira. Vaatlerimiz için kaynak sorunu söz konusu değil. MHP ve CHP'nin vaatlerinin maliyeti 150 milyar TL gibi afaki bir rakam."

  "HALKTAN GELEN TALEPLERİ GÖZ ÖNÜNE ALDIK"

  AK Parti'nin seçimlered ne vaad ettiği sorusu üzerine Davutoğlu, "Beyannameyi hazırlarken halktan gelen talepleri dinledik. 7 Haziran'dan sonra halktan gelen talepleri göz önüne aldık ve kendimizi muhasebeye çektik."

  "Samsun mitinginden sonra Güvenlik Toplantısı yapacağız."

  Cemevleri statüsü ile ilgili olarak ise Başbakan şu açıklamayı yaptı, "Alevi geleneği Sunni geleneğinin karşıtı değildir."

  "TEK PARTİ HÜKÜMETİ KURACAĞIMIZA İNANIYORUM"

  2 Kasım senaryolarını da değerlendiren Davutoğlu, "Tek parti hükümeti kuracağımıza inanıyorum."

  MHP'nin 'koalisyona hazırız' kararını değerlendiren Başbakan Davutoğlu, " Bahçeli ile 7 Haziran'dan sonra görüştüğümüzde "CHP ile görüşün biz sizinle hükümet kurmayız" dedi. CHP ile görüşmeler bitince sayın Bahçeli ile tekrar görüştüğümüzde bütün tekliflerimizi ret etti.  Bahçeli demek ki hatasını farketti." dedi.

  Meral Akşener'e adaylık gidip gitmediği sorulduğunda ise, Başbakan, "Meral Akşener'e bizden bir adaylık teklifi gitmedi" diyerek konuya açıklık getirdi.

  ÖĞRETMEN AKADEMİSİ KURULACAK

  Öğretmenlerin atamaları da Başbakan'a soruldu. İhtiyaç olursa Şubat'ta da atama yapacaklarını belirtti.

  Başbakan, "Öğretmen arz ve talebi arasında bir uyum bulmak zorundayız." dedi. Konuyla ilgili bir de müjde veren Davutoğlu, "Bir öğretmen akademisi kuracağız." dedi.

  "2019'DA MİLLET BİZE HESAP SORAR"

  "Beyannamemiz aynı zamanda hükümet programı olacak. Vaatlerimizi yerine getirmezsek 2019'da millet bize hesap sorar."

  OLAY TÜM GÜVENLİK GÜÇLERİNE MAL EDİLEMEZ

  Davutoğlu Şırnak'taki tartışılan o fotoğrafla da ilgili olarak, " Öldürülen bir terörist de olsa cesedine böyle muamele yapılamaz ve olay, tüm güvenlik güçlerimize mal edilemez."

  Görüş Bildir