Dolar
7.9671
0.3691%
Euro
9.4492
0.6143%
Altın
1901.9
-0.1155%
Borsa
1190.63
-0.6417%
G. Altın
487.203
0.2495%
Bitcoin
102982.54
-0.5434%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  AK Partili Çalık: TKDK desteğiyle Malatya’da 3 bin istihdam oluştu

  AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’da son 9 yılda 426 girişimciye TKDK desteğiyle 150 milyon TL'si hibe 300 milyon TL yatırım yapıldığını ve 3 bin kişiye istihdam sağlandığını söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 09.10.2020 - 20:51
  AK Partili Çalık: TKDK desteğiyle Malatya’da 3 bin istihdam oluştu

  AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznür Çalık, Malatya Organize Sanayi Bölgesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) destekleriyle kurulan ve Doğu Anadolu bölgesinde tek olan şoklanmış ve dondurulmuş meyve işleyip iç ve dış pazara sunan Sameks fabrikasını ziyaret etti.

  ONLARCA GİRİŞİMCİYE 'İŞ', İŞ ARAYANLARA DA 'AŞ' OLDU

  Ziyarette konuşan Çalık, kırsaldan kente göçün önlenmesi, kadın ve genç girişimcilerin desteklenmesi, istihdamın artırılması ve kaliteli üretimin teşvik edilmesi amacıyla Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) önemli miktarda hibeyi yatırımcılarla buluşturmaya devam ettiğini ve böylede kentte onlarca girişimciye iş, iş arayanlara da aş olduğunu kaydetti.

  AK Partili Çalık: TKDK desteğiyle Malatya’da 3 bin istihdam oluştu- İZLE

  150 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ SAĞLANDI

  Öznur Çalık, yaklaşık 9 yılda 426 girişimciye 150 milyon lira hibe desteği sağlayan TKDK Malatya İl Koordinatörlüğünün, bu sayede girişimcilerin 300 milyon lira yatırım gerçekleştirmesine olanak sağladığını belirterek, “Sağladığı desteklerle bölgedeki tarım ve hayvancılığın gelişmesine ve modern tarım işletmelerinin kurulmasına öncülük eden TKDK, aynı zamanda işini kurmak ve geliştirmek isteyen girişimcilerin de önünü açıyor. TKDK ilimizde büyük bölümü kırsalda yaklaşık 3 bin kişinin istihdamına destek vererek, insanların doğdukları yerde doymasına ve devletin de istihdam politikasına ciddi katkı sunuyor” dedi.

  Çalık, IPARD-II 9’uncu başvuru çağrı kapsamında Malatya’da yaklaşık yatırım tutarı 140 milyon lira olan 96 adet projenin başvurusunun yapıldığını ve incelemelerinin sürdüğünü ifade ederek, önümüzdeki günlerde uygun bulunan ve onaylanan projelerle kentte istihdamın daha da artmış olacağını sözlerine ekledi.

  AK Partili Çalık: TKDK desteğiyle Malatya’da 3 bin istihdam oluştu #1

  30 MİLYON TL'LİK BİR YATIRIM

  TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç ise, TKDK’nında destekleriyle Sameks Organik Tarım Ürünleri şirketinin kentte yaklaşık 30 milyonluk bir yatırımla meyve-sebzelerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik bir fabrikayı hayata geçirdiğini, bölgede kendi alanında tek olan fabrikanın soğuk hava deposunun saatte 5 ton dondurma kapasitesine sahip olduğunu ve ürünlerini ağırlıklı ihraç ettiğini söyledi.

  Sameks firması yetkililerinden Şahin Memur ise, Milletvekili Öznur Çalık’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tesisi 13 bin metrekare kapalı alan üzerine kurduklarını ve bunun 6 bin metrekarelik kısmını donmuş ürünlere ayırdıklarını ifade etti.

  AK Partili Çalık: TKDK desteğiyle Malatya’da 3 bin istihdam oluştu #2

  AK Partili Çalık: TKDK desteğiyle Malatya’da 3 bin istihdam oluştu #3

  AK Partili Çalık: TKDK desteğiyle Malatya’da 3 bin istihdam oluştu #4

  AK Partili Çalık: TKDK desteğiyle Malatya’da 3 bin istihdam oluştu #5

  AK Partili Çalık: TKDK desteğiyle Malatya’da 3 bin istihdam oluştu #6

  AK Partili Çalık: TKDK desteğiyle Malatya’da 3 bin istihdam oluştu #7

  Görüş Bildir