Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.686
-0.54%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  AK Partili vekillere Cumhurbaşkanı kim olsun anketi

  AK Partili milletvekilleri, Cumhurbaşkanlığı için 3 ismi önerecekleri bir ankete katılacak.
  • 16.04.2014 - 05:12
  AK Partili vekillere Cumhurbaşkanı kim olsun anketi

  AK Partili vekillere Cumhurbaşkanı kim olsun anketi #1

  Milliyet'ten Bahar Atakan'ın haberine göre; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın partili milletvekilleriyle bugün yapacağı toplantıda dağıtılacak formda vekillerden "Cumhurbaşkanlığı seçimi için akıllarındaki üç ismi" forma yazları istenecek. Formları dolduran milletvekillerinin ad ve soyadlarını yazmaları istenecek.

  ERDOĞAN KÖŞK İÇİN ANKET YAPTIRACAK

  Erdoğan'ın Ak Parti Genel Merkezi'nde milletvekilleriyle yapacağı toplantıda yerel seçimlerinin sonuçları değerlendirilecek; başarılı ve başarısız iller tartışılacak. Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına yönelik mesajı da bu toplantıda milletvekillerine vermesi bekleniyor.

  Toplantıda, hazırlanan anket formunun da dağıtılması bekleniyor. Böylece parti vekillerin, Cumhurbaşkanı adaylarını öğrenmiş olacak. Formda 3 bölüm yer alıyor. Birinci bölümde "Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi aday göstermek istersiniz?" diye sorularak üç isim yazmaları isteniyor.

  İkinci bölümde, "Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili görüş ve önerilerinizi belirtiniz" denilerek vekillerin ucu açık cevaplar vermesi isteniyor.

  Formları dolduran milletvekillerinin ad ve soyadlarını yazmaları için de formda bölüm bulunuyor. Böylece kimin, hangi ismi önerdiği açık olacak.

  AK PARTİLİLERE 3 DÖNEM DE SORULACAK

  Üçüncü bölümde ise milletvekillerine Ak Parti tüzüğüyle ilgili bir soru yöneltiliyor. "Tüzüğümüzde yer alan seçilmeye ilişkin sınırlamayla ilgili görüşünüz nedir?" diye sorularak "Sınırlamalar kaldırılmalı" veya "Mevcut düzenleme devam etmeli" seçeneklerinden birinin tercih edilmesi istenecek.

  Son bölümde yer alan soru, Ak Parti'de, "üç dönem görev, bir dönem dinlenme" kuralının yeniden tartışmaya açılacağı şeklinde yorumlandı. Ak Parti Tüzüğü'nün 132. maddesi, üç dönem siyaset yapanlara bir dönem ara verme zorunluluğu getiriyor. Tüzük gereği yeniden aday olamayacaklar arasında Erdoğan'ın da aralarında olduğu 70'in üzerinde isim bulunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir