Petrol
112.66
0.55%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.585
-2.94%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Alman Bakan Kürtlere silah göndereceklerini duyurdu

  Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yaptığı açıklamada "Kuzey Irak'ta savaşan Kürt gruplara silah da göndereceğiz" dedi.
  • 23.10.2014 - 14:31
  Alman Bakan Kürtlere silah göndereceklerini duyurdu

  Alman Bakan Kürtlere silah göndereceklerini duyurdu #1

  Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Kuzey Irak'ta IŞİD'le savaşan Kürt gruplara silah göndereceklerini ve askeri eğitim verebileceklerini söyledi.

  ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

  Resmi temaslarda bulunmak için Azerbaycan'a gelen Steinmeier, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Dışişleri Bakanı Elmar Memmedayrov'la görüştü. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığında ikili ve heyetlerarası görüşme gerçekleştiren Steinmeier ve Memmedyarov, daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

  TİCARET HACİMİ 3 MİLYAR DOLAR

  Memmedyarov, Alman mevkidaşı ile ikili ilişkiler üzerine verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini, Ortadoğu, Suriye, Irak ve Ukrayna'da yaşanan gelişmeleri müzakere ettiklerini belirtti. Azerbaycan-Almanya arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 3 milyar dolar olduğunu bildiren Memmedyarov, Alman mevkidaşı ile bu rakamın artırılması gerektiği konusunda aynı görüşte olduklarını kaydetti.

  STEİNMEİER: "AZERBAYCAN'A BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ"

  Steinmeier ise doğu ve batı arasında stratejik bir noktada bulunan Azerbaycan'a büyük önem verdiklerini, Azerbaycan'ın Avrupa ve Asya arasında köprü rolünü sürdüreceğini ümit ettiklerini belirtti. Yukarı Karabağ sorununun biran önce çözüme kavuşmasından yana olduklarını söyleyen Alman bakan, önümüzdeki günlerde Paris'te gerçekleştirilecek Azerbaycan-Ermenistan cumhurbaşkanları görüşmesinden ümitli olduklarını ifade etti.

  "IŞİD'LE MÜCADELE İÇİN SİLAH DA GÖNDERECEĞİZ"

  Gazetecilerin sorusu üzerine Irak'taki gelişmelere de değinen Steinmeier, "Kuzey Irak'ta, IŞİD'le savaşan Kürt gruplara insani yardım yapıyoruz. Fakat bunun yeterli olmadığını gördük. IŞİD'le mücadele için silah da göndereceğiz. Silahlı Kürt grupların eğitilmesi konusu da gündemimizde var. Erbil'e bir araştırma komisyonu gönderdik. Komisyon döndükten sonra kararımızı vereceğiz" diye konuştu.

  "DEDİKLERİNİZE KATILMIYORUM"

  Bir gazetecinin, "Almanya'da bazı gösteriler polis gücü ile dağıtıldı. Başka ülkelerde benzer durumlar yaşandığında bunu kınıyorsunuz" diye hatırlatması üzerine Steinmeier, şunları söyledi: "Dedikleriniz Almanya gerçeklerini yansıtmıyor. Adaletli olursanız ülkemizin en liberal gösteri haklarına sahip bir ülke olduğunu görürsünüz. Bizde gösteri özgürlüğü var. Polis, göstericiler zor kullandığı taktirde zor kullanmak zorunda kalır. Sizin dediklerinize katılmıyorum."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir