AA

Türkiye, enerjide bağımlılıktan kurtulma yolunda emin adımlar atıyor...

Karadeniz'de keşfedilen gazın evlere ulaştırılması çalışmalarında sona gelinirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan müjdeler de peş peşe geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, 2023 Nisan ayında 25 metreküp doğalgazın ücretsiz verileceği duyurulmuştu.

Bu tarihten itibaren evlerde kullanılan doğalgazda desteği devam ediyor.

Önergeyi yanıtladı

Alparslan Bayraktar, CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş'in vatandaşlara ücretsiz dağıtılan doğalgazın miktarına ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

1 Mayıs'a kadar devlet karşılayacak

Bayraktar, Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin 24 Nisan ile 31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk tüketim faturalarının tamamının devlet tarafından karşılandığını, sonraki faturalarında ise 25 standart metreküpe kadar doğalgaz tüketimi için oluşan maliyetin de 1 Mayıs'a kadar yine devlet tarafından karşılanacağını hatırlattı.

5 milyar 195 milyon liralık ödeme yapıldı

Bayraktar, yazılı soru önergesinde şu bilgileri paylaştı:

Bugüne kadar indirime esas 4 milyar 448 milyon 705 bin 628 metreküp doğalgaz için Bakanlığımız bütçesinden 5 milyar 195 milyon 769 bin 876 TL sistem kullanım bedeli ödemesi yapılmıştır. Bununla birlikte ülkemizde konut, sanayi, elektrik santralleri ve diğer sektörlerin doğalgaz tüketimi çeşitli ülkelerden ithal edilen doğalgaz ile Karadeniz Sakarya Gaz sahasından üretilen yerli doğalgazın birlikte iletim sistemine verilmesiyle karşılanmaktadır.

Bu kapsamda, doğalgaz iletim sisteminde gerek Karadeniz Sakarya Gaz Sahası'ndan üretilen gerek çeşitli ülkelerden ithal edilen doğalgaz karışık halde bulunmakta olup, ücretsiz dağıtılan doğalgazın içerisindeki yerli doğalgaz miktarı ayrıca tespite konu edilmemektedir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)