Petrol
99.39
0.16%
Euro
18.5348
0.01%
Dolar
17.9502
0.07%
Altın
1.032
-0.05%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
431.059
0.59%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  Amanos Dağları PKK'nın bel kemiği oldu

  PKK terör örgütü ne zaman dara düşse bu noktadaki güçlerini harekete geçiriyor.
  • 31.10.2011 - 17:26
  Amanos Dağları PKK'nın bel kemiği oldu

  Amanos Dağları PKK nın bel kemiği oldu #1

  Osmaniye'de iki polisin şehit edilmesi dikkatleri yeniden PKK'nın Amanoslar grubuna çekti. Yaklaşık 1.5 yıl önce Hatay'ın Dörtyol ilçesinde 4 polisin şehit edildiği olay için Adana'ya gelen dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Buradan talimat veriyorum ne yaparsanız yapın artık Amanoslar'ı temizleyin." demişti. Ancak o günden bu yana Amanoslar'ı teröristlerden temizlemeye dönük kayda değer bir operasyon yapılmadığı gibi PKK'nın baskınları sonucu bir çok şehit verildi.

  2 YIL İÇERİSİNDE 10 BASKIN YAPILDI

  Hatay ve Osmaniye'yi çevreleyen Amanos dağları, terör örgütü PKK'nın etkin olarak kullandığı önemli bölgelerden biri. Emniyet güçlerinin doğuda yaptığı operasyonlar sonucu sıkışan ve hareket kabiliyeti daralan örgüt, Amanoslar'da bulunan gruba baskınlar yaptırarak adeta nefes alıyor. Son iki yıl içerisinde Hatay ve Osmaniye bölgesinde Amanos grubu tarafından 10'a yakın baskın yapıldı. Bunlardan en kanlısı geçtiğimiz yıl İskenderun'daki İlboğa askeri kışlasına yapılmıştı. Askerlerin nöbet değişimi sırasında roket atar kullanan teröristler, 7 askerimizi şehit etmişti. Yine Dörtyol ilçesinde mesai bitiminde polisleri evlerine bırakan araca uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmiş, 4 polis şehit edilmişti. Osmaniye'nin Hasanbeyli ilçesinde de birçok kez silahlı saldırılar yapılmış ve şehitler verilmişti. Yine Osmaniye'de askeri lojmanlara yapılan roketli saldırıda asker eşi hayatını kaybetmişti. Bu yıl içerisinde Hasanbeyli'de devriye gezen askeri araca yapılan saldırıda bir asker şehit düştü. Geçtiğimiz günlerde İskenderun'un Denizciler beldesinde bir karakola düzenlenen saldırıda bir polis şehit oldu. Hassa'da düzenlenen saldırıda da yine şehit verildi. Son olarak geçtiğimiz gün Osmaniye'de asılsız ihbarla pusuya düşürülen iki polis şehit edildi.

  ATALAY TALİMAT VERDİ

  Geçen sene Dörtyol'da polis aracına yapılan saldırı sonucu şehit olan 4 polisin Adana'daki cenaze törenine katılan dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Buradan talimat veriyorum, ne yaparsanız yapın artık şu Amanosları temizleyin." ifadesini kullanmıştı. Ancak o günden bu yana örgüte dönük herhangi bir çalışma yapılmadığı gibi PKK tarafında yapılan birçok baskında şehitler verildi. Hatay ve Osmaniye'yi çevreleyen Amanos dağları, çok sık ağaçla kaplı bir fiziki yapıya sahip. Bu sebeple saldırıları gerçekleştirdikten sonra ormanlık alana kaçan teröristler, izlerini rahatlıkla kaybettiriyor. Başta Hakkari olmak üzere Doğu Anadolu'daki diğer illerin coğrafik yapısı ile karşılaştırıldığında sarp dağlar veya uçsuz bucaksız vadiler bulunmuyor. Karadan müdahaleye imkan tanıyan bir yapıya sahip. Vücut ısısına duyarlı termal kameraların kullanıldığı günümüzde neden hala bu bölgenin kontrol altına alınamadığı akıllarda soru işaretleri bırakıyor. İnsansız hava araçlarının kullanılmasıyla da buradaki örgüt mensuplarının takip edilerek etkisiz hale getirilebileceği ifade ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir