Petrol
111.13
1.04%
Euro
16.8674
0.39%
Dolar
15.8167
-0.35%
Altın
947.06
0.48%
Borsa
2354
-0.79%
Bitcoin
483.650
0.08%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C
  Anayasa Mahkemesi'nden skandal üstüne skandal

  Anayasa Mahkemesi'nden skandal üstüne skandal

  AYM Can Dündar kararının ardından bir skandala daha imza attı, 'terör eylemi yaptığı sabit olan' bir PKK'lıyı haklı buldu..
  • Haber Merkezi
  • 31.03.2016 - 17:06

  Anayasa Mahkemesi nden skandal üstüne skandal #1

  Türkiye'de yargının en üstünde yer alan, adı dahi Yüksek Mahkeme olarak geçen Anayasa Mahkemesi, son zamanlarda skandal kararlarla anılıyor.

  TARİHE GEÇECEK SKANDAL KARAR

  O kararlardan biri bugün Türkiye'nin gündemine yine bomba gibi düştü. Yakın zamanda devletin gizli kalması gereken bilgilerini işfa eden Can Dündar ve Erdem Gül, AYM'nin 'tahliye' kararıyla zafer kazanmış edasıyla Türkiye Cumhuriyeti'ne meydan okumuştu. Aynı AYM bugün PKK'lı bir teröristi haklı buldu, devleti 5 bin lira tazminata mahkum etti.

  'TERÖR EYLEMİ YAPTIĞI' SUÇU SABİTLENDİ

  Bingöl'de polis karakoluna terörist saldırı düzenleyen grup içerisinde bulunan "Harun" kod adlı Sertaç K. isimli terörist yakalanmıştı.

  Mahkeme Sertaç K'yı, "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma ve el değiştirme, resmi belgede sahtecilik, tasarlayarak öldürme" suçlarından iki defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile buna ek olarak 22 yıl hapis ve 10 bin 675 lira adli para cezasına çarptırdı.

  YARGITAY 22 YIL CEZAYI ONADI, CEZASI KESİNLEŞTİ

  Temyiz edilen karar, Yargıtay 9. Ceza Dairesince 24 Haziran 2013'te onanarak kesinleşti.

  AYM 'HAK İHLALİ' VAR DEDİ

  Sertaç K, bunun üzerine Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Yüksek Mahkeme, başvurucunun makul sürede yargılanma hakkı ile iddia tanıklarını sorguya çekme hakkıyla bağlantılı olarak adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

  DEVLET PKK'LI TERÖRİSTE 5 BİN LİRA ÖDEYECEK

  Başvurusunda 50 bin lira maddi, 150 bin lira manevi tazminat talebinde bulunan başvurucuya ihlal tespitiyle giderilemeyecek manevi zararları karşılığında takdiren 5 bin lira manevi tazminat ödenmesinin, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması açısından hukuki yarar bulunduğu gerekçesiyle yeniden yargılama yapılmasının kararlaştırıldığı da belirtildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir