Euro
9.7717
0.34%
Dolar
8.09
0.02%
Altın
461.02
0.1%
Borsa
1.377
0%
Bitcoin
454.500
-3.06%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 11 C

  Anayasa'nın ilk dört maddesi nedir? Anayasa'nın ilk 4 maddesi kapsamı ve içeriği..

  Son günlerde internette vatandaşlar tarafından, Anayasa'nın ilk dört maddesi nedir sorusunun yanıtı araştırılıyor. İşte Anayasa ilk 4 madde ile ilgili tüm merak edilenler ve detaylar...
  • Haber Merkezi
  • 01.03.2021 - 10:52
  • Güncelleme : 01.03.2021 - 10:53
  Anayasa'nın ilk dört maddesi nedir? Anayasa'nın ilk 4 maddesi kapsamı ve içeriği..

  Türkiye'nin gündeminde olan hukuk reformu ile birlikte anayasanın ilk dört maddesine dair detaylar da merak konusu oldu.

  Anayasanın ilk dört maddesi nedir, değiştirilebilir mi? soruları vatandaşların gündeminde yer alırken, kapsamı ve içeriği de araştırılmaya başladı.

  'Değiştirilmesi teklif dahi edilemez' ibaresi bulunan anayasanın ilk dört maddesini nedir? Anayasanın ilk dört maddesi değişebilir mi? İşte detaylar...

  ANAYASA'NIN İLK DÖRT MADDESİ NEDİR?

  Şimdi sosyal medyada gündeme gelmesinin ardından vatandaşlar tarafından ilgili maddelerle alakalı araştırmalar yapılıyor. İşte Anayasa'nın ilk 4 maddesi:

  I. Devletin şekli

  Madde 1 - Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

  II. Cumhuriyetin nitelikleri

  Madde 2 - Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

  III. Devletin bütünlüğü, Resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti

  Madde 3 - Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı "İstiklal Marşı"dır. Başkenti Ankara'dır.

  IV. Değiştirilemeyecek hükümler

  Madde 4 - Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

  Anayasa nın ilk dört maddesi nedir? Anayasa nın ilk 4 maddesi kapsamı ve içeriği.. #1

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir