Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
702.705
1.28%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C

  Antalya;'da motosikletli kuryeler saygı bekliyor

  Pandemi döneminde yoğun çalışan kuryeler, ne trafikte ne de sipariş götürdükleri evlerde rahat edemiyor. ‘Çöpümü dökebilir misiniz?’ gibi ilginç isteklerle karşılaşan kuryeler, saygı istiyor.
  • DHA
  • 22.09.2020 - 09:07
  • Güncelleme : 22.09.2020 - 09:07
  Antalya;'da motosikletli kuryeler saygı bekliyor

  Antalya Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Nihat Özdemir, son dönemde çok ihtiyaç duyulan meslek grupları arasında yer alan motosikletli kuryelerin sıkıntılarını anlattı.

  Özellikle trafikte bazı araçlar tarafından sıkıştırıldıklarını belirten Özdemir, bu tür davranışların kazaya neden olduğunu, ciddi anlamda can tehlikesi yaşadıklarını söyledi. Bazı yemek sitelerindeki sipariş teslim süresinin kuryeleri sıkıntıya soktuğunu anlatan Nihat Özdemir, sipariş götürdükleri yerlerde çeşitli tepkilerle karşılaştıklarını dile getirdi.

  Pandemi döneminde çok yoğun çalıştıklarını aktaran Özdemir, motosikletli kuryelerin trafikte ve normal hayatta saygı görmek istediklerini vurguladı.

  TRAFİKTE SIKIŞTIRILIYORLAR

  Deneyimli veya deneyimsiz ayırt edilmeden A2 ehliyeti olan kişilerin kuryelik yaptığını aktaran Özdemir, bu tür insanların mesleğin imajına zarar verdiğini belirtti.

  Özdemir, özellikle otomobil sürücülerinin direksiyonu motosikletli sürücülerin üzerine kırdığını, trafikte sıkıştırıldıklarını söyledi.

  Zevk için motosiklet sürmediklerini vurgulayan Nihat Özdemir, “Biz ekmeğimiz için motosiklet sürüyoruz. Seyir halindeyken bizi diğer motosiklet süren kişilerle karıştırıyorlar. Yol vermiyor, bizi sıkıştırıyorlar. Direksiyonu anında önümüze kesiyorlar.” dedi.

  Antalya; da motosikletli kuryeler saygı bekliyor #1

  KURYELERİN SÜRE SIKINTISI

  Sistem gereği kural hataları yapmak zorunda kaldıklarını anlatan Özdemir, “Firmalardan gelen yemeğin belirli bir süre içerisinde teslim edilmesi gerekiyor. Örneğin 30 dakika süre biçilmiş, 20 dakikada çıkan yemeğin teslimatını 6-7 kilometrelik uzaktaki yere 10 dakika içerisinde nasıl yapabilirim? O yüzden ister istemez kural hataları yapabiliyoruz. O süre zarfında ürünü teslim edemezsek, müşteriden ayrı bir sıkıntı yaşıyoruz. 'Yemeğim ya da kuryem neden geç kaldı?’ gibi sorulara maruz kalıyoruz. İş yeri ise 'Müşteriden notum neden düşük geliyor' diyor. Bu tür birçok sorun yaşıyoruz.” diye konuştu.

  “KURYE APARTMANA GİREMEZ”

  Koronavirüs nedeniyle evde kalan vatandaşların isteklerine ulaşabilmek için çok yoğun çalıştıklarını aktaran Nihat Özdemir, pandemi döneminde kuryelerin öneminin anlaşıldığını söyledi.

  Özdemir, şöyle konuştu:

  “Suyundan, ilacından, yemeğinden, marketinden her şeyden tutun, artık tüm alanlardayız. Bu süreçte büyük sıkıntılar yaşadık. ‘Kurye apartmana giremez’ şeklinde bina girişlerine yazı asılıyor. Bu sıkıntılı dönemde biz size bu hizmeti sunuyorsak, canımızı tehlikeye atıyorsak, apartmanlara nasıl giremiyoruz? Müşteriler ‘Benden 5 metre uzaklıkta durun’ diyor. Online ödeme sistemini yapmadıkları için pos cihazı götürmek için yaklaşmak zorundayız.”

  Antalya; da motosikletli kuryeler saygı bekliyor #2

  “LAMBAMI TAKABİLİR MİSİNİZ?”

  Pandemi döneminde çok ilginç anılar yaşadıklarını aktaran Nihat Özdemir, sipariş verenlerin ‘Çöpümü dökebilir misiniz?’, ‘Evde lambam bozuldu. Takabilir misiniz?’, ‘Gelirken sigara alabilir misiniz?’ gibi değişik isteklerde bulunduklarını kaydetti.

  TRAFİK KAZASI GEÇİRDİ

  Motosikletiyle kuryelik yapan Mehmet Reşit Poyraz (30), trafikte 2 ay önce kaza geçirdiğini, bacaklarındaki bağların koptuğunu aktardı.

  Poyraz, “Yağmur, çamur demeden çalışıyoruz. Pandemi günlerinde evlere gittiğimiz zaman bize hastalıklı muamelesi yapabiliyorlar. ‘Biraz geri durun, yaklaşmayın’ gibi şeyler söylüyorlar. Bu sözler ister istemez içimizi burkuyor. Trafikte seyir halindeyken karşıdan gelen bir aracın üstüme sürerek çarpması sonucu kaza geçirdim. Trafikte bazı araçlar tarafından sayılmıyoruz. Biraz daha saygı istiyoruz.” diye konuştu.

  Antalya; da motosikletli kuryeler saygı bekliyor #3

  “PAKETİ KAPIYA AS” DİYORLAR

  Mehmet Şirin Yıldız (33) ise yaklaşık 13 yıldır motosikletiyle kuryelik yaptığını söyledi.

  Trafikte kuryelerin yok sayıldığını, artık itibar kazanmak istediklerini vurgulayan Yıldız, “Pandemi döneminde evlere ekmek de götürdük, çocuk bezi de. Herkese yardımcı olmaya çalıştık. Siparişi götürüyorum, ‘Paketi kapıya as’ deyip parayı balkondan atıyorlar. Hem iş görüyoruz hem de bize yanlış bakıyorlar. İnsanların gözünde de itibar kazanmamız lazım. Evime ekmek götürüyorum, 3 çocuğum var. Bana hastalık bulaşmaması lazım, çocuklarıma götürüyorum her şeyi. Trafikte adamlar araçlarını üzerimize sürüyor. O motosikletlerin üzerinde bir can var. Bizi de fark edin.” şeklinde konuştu.

  Antalya; da motosikletli kuryeler saygı bekliyor #4

  Antalya; da motosikletli kuryeler saygı bekliyor #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir