Euro
9.6584
0.54%
Dolar
8.0597
0.65%
Altın
458.09
0.84%
Borsa
1.409
0.07%
Bitcoin
493.800
-2.67%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 12 C
  Antalya'da Osmanlı tuğrası kaldırıldı

  Antalya'da Osmanlı tuğrası kaldırıldı

  Osmanlı tuğrasının kaldırılması yönünde talimat veren CHP'li başkan, aynı yere Atatürk'le ilgili bir heykel dikileceğini söyledi.
  • İHA
  • 02.03.2021 - 13:22
  • Güncelleme : 02.03.2021 - 13:44

  Antalya'nın Gazipaşa ilçesindeki Osmanlı tuğrası figürlü saat belediyeye ait bir alanda atıl vaziyette görüntülenince konu Mart ayı meclis toplantısında gündeme geldi.

  AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri tuğralı saatin tekrar yerine konup konulmayacağını sordu.

  "ATATÜRK'Ü ANIMSATAN BİR GÖRSEL..."

  Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, tuğra konusunda bir toplantı yaptıklarını, orada ’Ne görmek istiyorsunuz’ diye sorduklarını belirterek, "Sizden başka ’orada bir tuğra görmek istiyorum’ diyen olmadı. Büyük çoğunluk başka şeyler görmek istiyor. Havalimanı kavşağı olduğu için ve Gazipaşa isminin Atatürk tarafından verildiği için, Atatürk’ü ve Gazipaşa’yı anımsatan bir görsel istediler. Nasıl bir görsel olacağı konusunda karar vermiş değiliz. Sizlerin de görüşüne açığız.

  "BİZ OSMANLI KASABASI DEĞİLİZ"

  Tuğrayı düşündüğünüz, istediğiniz bir yer varsa oraya taşırız. Başkan olarak benim görüşüm, biz Osmanlı kasabası değiliz. Tamam saygımız sonsuz. Atalarımızdır. 16 Türk devletinden biridir ama Gazipaşa Osmanlı döneminde kurulmuş, yada Osmanlı eserlerinin yer aldığı bir kasaba, ilçe değil. Cumhuriyet döneminde kurulmuştur, ismini Atatürk vermiştir. Burası Atatürk, Gazipaşa ve havalimanı üçgeninde bir şeyler düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum. Çok arzu ederseniz, insanlar isterse oraya taşıyabiliriz. Biz her konuyu insanlara soruyoruz.” dedi.

  Antalya da Osmanlı tuğrası kaldırıldı #1

  MHP’li Meclis Üyesi Avni Atay ise, farklı görsellerin kaldırılmadığını ancak Osmanlı tuğrasının kaldırıldığını hatırlatarak, “Bu zihniyetle ilçe yazboz tahtasına döner. Her gelen öncekinin yaptıklarını değiştirir. Buna meydan vermeyelim.” dedi.

  "TUĞRANIN SANATSAL BİR DEĞERİ DE YOK"

  Başkan Yılmaz, “Koyarken kime sordunuz? Ben kaldırırken niye soruyorsunuz? Bir önceki belediye başkanı koyarken kime sormuş? Kafasına göre koymuş, ben de kaldırıyorum. Benden sonra gelen de benim koyduğumu kaldırsın. Ama ben yine de 30-40 kişi çağırıp ‘burada ne görmek istiyorsunuz?’ diye sormuşum. Bu Kur’an-ı Kerim değil. Tuğranın sanatsal bir değeri de yok. Bu bizim atalarımızın, padişahların kullandığı bir mühür. Olayı cumhuriyet ve Osmanlıyı kıyaslamaya yönlendirmeyin. Onlar da bizim atamız, Cumhuriyeti kuranlar da atamız.” dedi.

  Antalya da Osmanlı tuğrası kaldırıldı #2

  "FİKİR DEĞİŞTİRDİM"

  AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Uysal’ın bir önceki mecliste tuğrayı bakım yapmak için söktüklerini hatırlatması üzerine sinirlenen Yılmaz, “Neden yerine koymadım çünkü siz itiraz ettiğiniz için istemiyorum. Biz daha şey yapmadan ‘tuğramız nerede’ dediniz. Gelip benimle konuşmadınız. Kamuoyuna mesaj vermek istediğiniz. Fikir değiştirdim.” dedi.

  Antalya da Osmanlı tuğrası kaldırıldı #3

  Antalya da Osmanlı tuğrası kaldırıldı #4

  Antalya da Osmanlı tuğrası kaldırıldı #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir