AA & Ensonhaber

Antalya'da bir teleferik direğinin devrilmesi sonucunda, direğe çarpan kabinin parçalanması nedeniyle meydana gelen kazada bir kişi yaşamını yitirdi.

Ayrıca kazada 2'si çocuk 17 kişi yaralandı.

Bölgede 607 arama kurtarma personeli ve 8 helikopterle tahliye çalışmaları yürütüldü.

Kurtarma çalışmaları neticesinde şu ana kadar kabinde mahsur kalan 184 kişi de tahliye edildi.

İhmali olanlardan hesap sorulacak

Kurtarma çalışmaları devam ederken, Adalet Bakanlığı ihmali olanlardan hesap sorulması için olaya el koydu.

Adli soruşturma başlatıldı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, ilçesinde yaşanan teleferik kazasına ilişkin, Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Adalet Bakanı Tunç, açıklama yaptı

Bakan Tunç, kazaya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Sarısu-Tünektepe teleferik hattındaki teleferik direğinin kırılarak seyir halindeki kabinlerden birinin düşmesi sonucu meydana gelen olayda hayatını kaybeden kişiye Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlara da acil şifalar diledi.

"Önceliğimiz vatandaşlarımıza bir an önce ulaşılması"

Teleferik kabinlerinde mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için çalışmaların büyük bir dikkat ve hassasiyetle devam ettiğini aktaran Tunç, şunları kaydetti:

Önceliğimiz vatandaşlarımıza bir an önce ulaşılmasıdır. Hepimizi üzen olayla ilgili olarak Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmıştır. Olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için makine mühendisi, elektrik mühendisi ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan 5 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirilmiş olup, halihazırda olay yerinde incelemelerine devam etmektedirler. Adli soruşturma, bir Cumhuriyet Başsavcıvekili ve bir Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda tüm yönleriyle sürdürülmektedir.

13 kişi hakkında gözaltı kararı

Adalet Bakanı Tunç, son olarak yaptığı açıklamada ise şu bilgileri paylaytı:

(Antalya'daki) Teleferik hattını işleten, bakım ve onarımını yapan firmanın sorumlu ve çalışanlarının arasında olduğu 13 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

"Mülkiye müfettişleri görevlendirildi"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da Antalya'da meydana gelen teleferik kazasını soruşturmak üzere mülkiye müfettişlerinin görevlendirildiğini açıkladı.

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bugün Antalya Konyaaltı’nda teleferik hattını taşıyan direklerden birinin devrilmesi sonucu 1 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirtti.

"Olayla ilgili mülkiye müfettişleri görevlendirilmiştir" ifadesini kullanan Yerlikaya, gelişmelerden kamuoyunun bilgilendirileceğini aktardı.