Euro
10.1707
0.3%
Dolar
8.6703
0.27%
Altın
491.41
0.69%
Borsa
1.392
-1.94%
Bitcoin
383.567
-6.80%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Arınç'tan Diyarbakır Emniyet Müdürü'ne kişisel takdir

  Arınç'tan Diyarbakır Emniyet Müdürü'ne kişisel takdir

  Arınç'tan Diyarbakır Emniyet Müdürü'nün sözlerine destek geldi.
  • 09.10.2012 - 06:45

  Arınç tan Diyarbakır Emniyet Müdürü ne kişisel takdir #1

  Diyarbakır Emniyet Müdürü'nün açıklamaları Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelmedi, ancak toplantı sonrası basının kaşısına çıkan Bülent Arınç, kişisel desteğini ilan etti.

  Türkiye, Kürt - terör sorununun çözümüne dair iki gündür, Diyarbakır'ın yeni Emniyet Müdürü Recep Güven'in açıklamalarını konuşuyor.

  HÜKÜMETTEN İLK YORUM

  Hükümetin, bir bürokratın bu açıklamalarına yaklaşımı merak edilirken, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'a bu soruldu.

  BAKANLAR KURULU'NDA GÜNDEME GELMEDİ

  Konunun, Bakanlar Kurulu toplantısının gündemine gelmediğini belirten Arınç, Recep Güven'i Siirt Emniyet Müdürlüğü yaptığı dönemden tanıdığını ve başarılı işler yaptığını gördüğünü söyledi.

  "TAKDİRLE KARŞILIYORUM"

  ''Konuşmanın içeriğine baktığımız zaman bunu takdirle karşılıyorum. Şahsi düşüncemi ifade edeyim..." diyen Arınç, 1991-1995 yılları arasında Diyarbakır'da görev yapmış bir insanın yaşadığı acı olayların analizini yaparak bu günlere ışık tutmasını takdirle karşıladığını ifade etti.

  Arınç, ''Teröre yol açan 10 tane sebep sayabilirsek bunlardan bir tanesi de o dönemlerde yaşanmış olan faili meçhul cinayetlerin, köy boşaltmaların, insanların fakirleşmesinin, oradan oraya göçe zorlanmasının çok büyük etkisi vardır. Herkes akşam saat 16.00'dan sonra sokağa çıkamıyordu. İnsanlar bir ölüm korkusu içindeydiler. 90'lı yılların başlarını ifade ederek söylediği hususlar bugün bilinen hususlardır, acı olaylardır. Ne var ki Hükümetimiz döneminde o acı olayların da neden meydana geldiği ve faillerinin kim olduğu sorgulanmaktadır'' dedi.

  "ÇOK DEĞERLİ BULUYORUM"

  Türkiye demokratikleştikçe o dönemlere ışık tutulduğunu belirten Arınç, ''Emniyet Müdürü'nün bu düşüncelerini ve önümüzdeki çalışma dönemine ait neler yapabileceğini söyleyen, bizim de paylaştığımız bu gazetecilerle yaptığı toplantıdaki ifadelerini çok değerli buluyorum. İnşallah bunun ışığında bölge halkıyla da kucaklaşarak, beraber hareket ederek bugün teröre karşı yek vücut millet olarak da emniyet güçleri olarak da birlikte çalışacağımızı göstermiş olur. O bölgedeki emniyet müdürlerimizin de şahsen bu düşünceleri içerisinde olmasını ve halkla bütünleşme, kucaklaşma konusunda olumlu adımlar atmasını diliyorum'' diye konuştu.

  Arınç tan Diyarbakır Emniyet Müdürü ne kişisel takdir #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir