Euro
14.4136
-0.38%
Dolar
12.7401
-0.59%
Altın
735.6
0.08%
Borsa
1.809
1.82%
Bitcoin
732.000
0.86%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Asansör faciasında herkes suçu birbirine attı

  Torunlar Center’daki asansör faciasında 10 kişinin ölümüyle ilgili 4 kişi tutuklandı. İfade veren her yetkili "ben suçsuzum" dedi.
  • 12.09.2014 - 09:18
  Asansör faciasında herkes suçu birbirine attı

  Asansör faciasında herkes suçu birbirine attı #1

  Mecidiyeköy’deki Torun Center inşaatında meydana gelen facia sonrası İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimi İslam Çiçek inşaat alanın proje müdürü olan Murat Aytimur’un, düşen asansörün bakım, tamir ve onarımından sorumlu Geda Majör firmasının elemanları olan Adem Akyıldız ve Turgay Dalkıç’ın, onları görevlendiren Önder Türksoy’un, kazada sorumlu kusurlu olduklarına karar verdi.

  DELİLLER TOPLANACAK

  10 Eylül tarihli raporda da bilirkişilerin aynı kanaatte olduklarını belirten hakim, mevcut delil durumu, delillerin henüz toplanmamış oluşu, şüphelilerin kaçma ve delilleri karartma şüphelilerinin oluşunu dikkate alarak şüphelilerin “birden fazla kişinin taksirle ölümüne sebebiyet verme” suçundan tutuklanmasına karar verdi. Hakim, Metin Karakoç ve Orhan Demirel’in mevcut konumları gereği doğrudan veya asli sorumluluklarının olmayacağını belirten Hakim Çiçek, şüphelilerin her cuma karakola imza atmalarına karar verdi.

  İŞTE O İFADELER

  Sorumlu değilim

  Elektronik işçisi Önder Türksoy: Ben Geda Majör isimli firmanın imalat kısmında imalat sorumlusuyum. Olay günü kaza yerinde değildim. Bir kusurum yok. ¦ Türksoy’un avukatı Mustafa Güneş: Kaza yapan asansör bir kira sözleşmesi ile müvekkilimin çalıştığı firma tarafından Torunlar firmasına kiralanmıştır. Sözleşmeye göre Torunlar türlü güvenlik emniyetini sağlamakla yükümlüdür. Sorumluluk onların.

  Eğitimsiz işçiyi operatör yaptılar

  Asansörde operatör olarak çalışan işçinin kazadan 5 gün önce işe başladığını belirten Avukat Güneş “Torunlar firması gerekli eğitimleri aldırmadan yetkin olmayan bir personel ile asansörü çalıştırmıştır” dedi. Olayla alakam yok ¦ Montaj işçisi Adem Akyıldız: Suçlamayı kabul etmiyorum. Olay anında mesaimi bitirmiş, üzerimi değiştirmiş, dışarıya çıkmıştım.

  Olayla bir alakam yoktur, suçsuzum.

  Akyıldız’ın avukatı Mustafa Güneş: Müvekkilim kazanın meydana geldiği gün kaza yapan 310 numaralı asansör için değil, onun karşısındaki 251 numaralı asansörün tamiri için beraberindeki Turgay’la birlikte sahada bulunmuştur.

  1 saat önce bindim

  Montaj işçisi Turgay Dalkıç: Olay günü 15.30 civarında düşen asansör ile 31. kata çıktık. Diğer asansör arızalıydı. Aynı asansörle geri indik. Bizden sonra asansör düşmüştür. Suçsuzum.

  Bizim dışımızda!

  Şirket yöneticisi Orhan Demirel: Ben Gedemajör isimli Alman ortaklığı şirketin ortaklarındanım. Dünyada on binlerce asansörümüz var. Mayıs 2013 tarihinde Torun gurubuna 6 adet asansörü değişik periyotlarda Almanya’dan hiç kullanılmamış şekilde getirdik. Biz asansörün işletmesinden ve kullanılmasından sorumlu değiliz. Yine sözleşmemiz gereği oluşacak arıza Torunlar tarafından 12 saat içerisinde bize bildirilmesi gerekiyor. Bunu Torunlar kabil etmedi 2 personel istedi. Biz de görevlendirdik. 31. kata kadar çıkan asansörümüz 9 aydır kullanılıyor. Makine Mühendisleri Odası tarafından her 3 ayda bir kontrol yapılmaktadır. Sorumluluğumuz yoktur.

  Torunlar gelsin

  Demirel’in avukatı Taner Demir: Eğer müvekkilim huzurunuzda şirketin genel müdürü sıfatı ile bulunuyorsa bu kazayla ilgili olarak Torunlar şirketinin Torun soyadlı yönetim kurulu üyelerinin herhangi birinin şu anda huzurunuzda neden bulunmadığını sormak gerekir.

  Muhasebeciyim

  Muhasebeci Metin Karakoç: Ben Torunlar GYO şirketinin 15 yıldan beri çalışanıyım. Çalışma merkezim Kavacık genel müdürlük binasıdır. Şirketteki görevim sadece muhasebe ile ilgilidir. Şantiye ile benim herhangi bir ilgim yoktur. Sadece şantiyenin yanında olan muhasebe birimine 15 günde bir gider denetleriz. Suçsuzum.

  El sürmemiz yasak

  İnşaat mühendisi Murat Aytimur: Ben Torunlar GYO’da proje müdürü olarak çalışmaktayım. Bizim sahadaki mühendislerin işi kontrol ve planlama yapmaktır. Asansörlerde kullanılan personel tayinini de yine kule şefleri kalfalarla tayin etmektedir. Arıza anında onarımına elimizi sürmüyoruz. Ben inşaat mühendisiyim o iş mekanik iştir. Zaten el sürmemiz de iş güvenliği açısından yasaktır.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir