Petrol
113.94
2.14%
Euro
16.23
0.74%
Dolar
15.54
0.37%
Altın
918.75
-0.32%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
472.674
-2.36%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Asansör faciasının delil fotoğrafları ortaya çıktı

  Soruşturma dosyasındaki fotoğraflarda, asansörü tutan düzeneğin yanı sıra, düştüğü alandaki en net görüntüsü ile düşmeye neden olan kırılan dişliler yer aldı.
  • 10.09.2014 - 15:27
  Asansör faciasının delil fotoğrafları ortaya çıktı

  Mecidiyeköy Büyükdere Caddesi’ndeki eski Ali Sami Yen Stadyumu’nun bulunduğu alanda yapımı halen devam eden rezidans inşaatında cumartesi günü 19.30’da işçilerin bulunduğu asansör, 32’nci kattan zemine düştü. Torun Center inşaatındaki bu kazada asansörde bulunan 10 işçi hayatını kaybetti. Kaza sonrasında çeşitli kurumların yanı sıra hem savcılık, hem de Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri ayrı ayrı soruşturma başlattı.

  Asansör faciasının delil fotoğrafları ortaya çıktı

  ÜÇ TEMEL İHMAL TESPİT EDİLDİ

  İki gün boyunca müfettişler, kazanın meydana geldiği inşaat alanı ile özellikle asansör bölümünde inceleme yapıp en ince ayrıntılarına kadar da bunları görüntüleyip dosyalarına koydu. Müfettişlerinin araştırmalarının ilk sonuçları ortaya çıktı. Müfettişler, kazaya neden olan üç ihmal, tespit etti.

  Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Mehmet Tezel, "Bunlar, üretime dalmışlar, insan emniyetini unutmuşlar. Facianın temel nedeni, asansörü en üstte tutması gereken stoperlerin olmaması. Bu kadar küçük bir parçayı takmazsan facia olur, bunlar kabul edilemez" dedi.

  İŞTE DOSYADA YER ALAN İHMALLER

  Müfettişlerin araştırmaları sonrasında, 10 işçinin can vermesinde üç temel ihmali saptadı:

  1- Yapılan incelemeye göre, kazaya asansörü en üstte durdurmaya yarayan bir yerde ’son nokta’ olarak kabul edilen bölümde yer alan ’stoper’ parçalarının takılmaması oldu. Bu parça takılı olmadığı için olay meydana geldi. Raylardan bir bölümü çıkan asansörü, üzerindeki yükle taşıyamayan dişliler de kırıldı ve asansör 32’nci kattan zemine çakıldı.

  2- Bunun yanı sıra yine yük taşıyan asansörler ile işçileri taşıyanların ayrı olması gerektiği ancak burada ikisinin de bir arada olduğu ortaya çıktı. Firmaların hem insan hem de yük taşımayı bir arada yapmaları halinde emniyet amaçlı kullanmaları gereken, halat ve paraşüt sisteminin de ilk tespitlere göre asansörde olmadığı saptandı.

  3- Son tespit ise, asansörü genellikle işe yeni başlayan acemi işçilerin kullanması oldu. Son kazada da asansörü kullanan operatör işçinin de, 5 gün önce çalışmaya başladığı için deneyimsiz olduğu ortaya çıktı.

  DOSYAYA GİREN FOTOĞRAFLAR

  Asansör faciasının delil fotoğrafları ortaya çıktı #1

  Müfettişlerin, soruşturma dosyalarına koyduğu fotoğraflarda, asansörü tutan düzeneğin yanı sıra, düştüğü alandaki en net görüntüsü ile yine düşmeye neden olan kırılan dişliler yer aldı.

  Asansör faciasının delil fotoğrafları ortaya çıktı #2

  Asansör faciasının delil fotoğrafları ortaya çıktı #3

  Müfettişlerin, soruşturma dosyalarına koyduğu fotoğraflarda, asansörü tutan düzeneğin yanı sıra, düştüğü alandaki en net görüntüsü ile yine düşmeye neden olan kırılan dişliler yer aldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir