Euro
15.1197
-0.73%
Dolar
13.5493
-0.74%
Altın
777.3310
-1.37%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
510.625
1.00%
6ºC
İstanbul
Çok bulutlu 6 C
  Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin anısına yapılan '27 Aralık Kızılca Gün Anıtı' açıldı

  Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin anısına yapılan '27 Aralık Kızılca Gün Anıtı' açıldı

  Ankara Büyükşehir Belediyesince, Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin yıl dönümü anısına Genelkurmay Kavşağı'nda yaptırılan '27 Aralık 1919 Kızılca Gün Anıtı' açıldı.
  • AA
  • 27.12.2020 - 19:03
  • Güncelleme : 27.12.2020 - 19:04

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin yıl dönümü anısına Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Genelkurmay Kavşağı'nda yaptırılan '27 Aralık 1919 Kızılca Gün Anıtı'nın açılışı yapıldı.

  Açılışa Ankara Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile bazı Ankara milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları katıldı.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, açılışta yaptığı konuşmada, 101 yıl önce bugün Mustafa Kemal Paşa ve temsil heyetinin en önemli ziyaretlerini Ankara'ya yaptığını söyledi.

  ANKARA'DA ATATÜRK HEYKELİNİN AÇILIŞI YAPILDI

  Ankara'nın o dönem 25 bin nüfusunun bulunduğunu ancak Anadolu'dan akın akın gelen vatan sevdalılarıyla beraber Mustafa Kemal Paşa ve heyetini 35 bin kişinin karşıladığını anlatan Yavaş, şöyle devam etti:

  "Bu aslında yalnızca bir karşılama değil bir milletin hürriyet ve bağımsızlık sevdasını tüm dünyaya haykırışıydı. Mustafa Kemal Paşa'nın Ankara'ya gelişi sürecinde yakılan sinsin ateşi etrafında toplanan binlerce Seymen ve halk adeta kurtuluşu önceden müjdeliyordu. Çünkü onlar daha o günden inanmışlar ve bunu güçlü bir iradeyle göstermişlerdi. İşte Ankara bu ruhtur. Şu anda önünde bulunduğumuz 27 Aralık 1919 Kızılca Gün Anıtı da kentimizin tarihini ve kültürünü yansıtması açısından önemli bir eserdir."

  Maliyeti Ankara Sanayi Odası (ASO) 2. Organize Sanayi Bölgesi tarafından karşılanan eserin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve temsil heyetini, onları karşılayan Ankaralıları ve 16 Türk devleti ile Türkiye Cumhuriyeti'ni sembolize ettiğini belirten Yavaş, yaklaşık 10 metre uzunluğundaki anıtta Büyük Önder Atatürk'ün yanı sıra dönemin Ankara Müftüsü Rıfat Börekçi, Vali Vekili Yahya Galip, Müderris Beynamlı Hacı Mustafa Efendi, ilk kadın muhtar Satı Kadın'ın yer aldığını aktardı.

  Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin anısına yapılan '27 Aralık Kızılca Gün Anıtı' açıldı VİDEO

  YAVAŞ, MEHMET AKİF ERSOY'U UNUTMADI

  Yavaş, anıtta Ankara'nın yiğit seğmenleri, bacı erenleri, gençler ve çocuklar ile Milli Mücadele'ye inanmış Ankaralıların da bulunduğunu kaydetti.

  Yavaş, ayrıca İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy'un vefatının 84. yılı olduğunu anımsatarak, Ersoy'u sevgi, saygı ve minnetle andı.

  Konuşmanın ardından Vali Şahin, Belediye Başkanı Yavaş ve diğer katılımcılar kurdele keserek anıtın açılışını yaptı.

  Atatürk ün Ankara ya gelişinin anısına yapılan 27 Aralık Kızılca Gün Anıtı açıldı #1

  Atatürk ün Ankara ya gelişinin anısına yapılan 27 Aralık Kızılca Gün Anıtı açıldı #2

  Atatürk ün Ankara ya gelişinin anısına yapılan 27 Aralık Kızılca Gün Anıtı açıldı #3

  Atatürk ün Ankara ya gelişinin anısına yapılan 27 Aralık Kızılca Gün Anıtı açıldı #4

  Atatürk ün Ankara ya gelişinin anısına yapılan 27 Aralık Kızılca Gün Anıtı açıldı #5

  CHP, Ankara'ya bir heykel daha yaptı

  Atatürk ün Ankara ya gelişinin anısına yapılan 27 Aralık Kızılca Gün Anıtı açıldı #6


  Görüş Bildir