Petrol
95.66
-0.67%
Euro
18.302
0.13%
Dolar
17.9167
0.10%
Altın
1.03
-0.32%
Borsa
2785
0.36%
Bitcoin
413.806
-3.51%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C
  Avrupa ülkelerinden Macron'a destek

  Avrupa ülkelerinden Macron'a destek

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransa'daki İslamofobik söylemler nedeniyle tepki gösterdiği Macron'a Avrupalı yöneticiler sahip çıktı.
  • Haber Merkezi
  • 26.10.2020 - 19:55
  • Güncelleme : 26.10.2020 - 20:16

  Fransa'da, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "İslam krizde" açıklamalarından sonra başlayan gerilim devam ediyor.

  Macron'un açıklamalarından kaynaklanan tepkiler henüz dinmemişken, Fransa'da bir üniversitede öğrencisi, Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'e hakaret içerikli karikatürlerini gösteren bir öğretim üyesini öldürdü.

  Cinayete kurban giden öğretim görevlisinin cenazesinde konuşan Cumhurbaşkanı Macron, karikatürlerden vazgeçmeyeceklerini ifade etmesi gerilimi körükledi.

  Tüm bu yaşananların ardından İslam dünyasından Fransa'ya tepki yağarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

  İslam ve Müslümanlara karşı ırkçı söylemlerden Macron'u sorumlu tutan Erdoğan, "Bugün lafa gelince demokrasiyi kimseye bırakmayan birçok Batılı devlette Müslümanlara yönelik hukuksuzluklar adeta sıradan hale gelmiştir." ifadelerini kullandı.

  Avrupa ülkelerinden Macron a destek #1Emmanuel Macron

  "FRANSA'NIN YANINDAYIZ"

  İslam dünyasından peş peşe gelen tepkilerin ardından Avrupalı yöneticiler de Macron'a sahip çıktı.

  Konu hakkında açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macron'a karşı sözlerini "saldırı" olarak nitelendirdi.

  Macron ve Fransa'nın yanında olduklarını söyleyen Maas, "Cumhurbaşkan Erdoğan'ın Macron'a saldırıları devam ettikçe Fransa ile dayanışma içinde olacağız. Bu saldırılar ulaşılan en dip noktadır. Bu kesinlikle kabul edilemez. Daha danemlisi, geçen haftaki iğrenç terör saldırısından sonra İslamcı aşırılıklamücadelesinde Fransa'nın yanındayız." ifadelerine yer verdi.

  Almanya Dışişleri Bakanı Maas: Erdoğan'a karşı Fransa'nın yanındayız VİDEO

  "KABUL EDİLEMEZ"

  İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözlerini "kabul edilemez" şeklinde nitelendirdi ve "Cumhurbaşkanı Macron ile tam dayanışma içerisindeyim" dedi.

  Avrupa ülkelerinden Macron a destek #2Giuseppe Conte

  "HOLLANDA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN YANINDA"

  Hollanda Başbakanı Mark Rutte da Twitter hesabından, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez. Hollanda Fransa'nın ve Avrupa Birliği'nin ortak değerlerinin yanında. İfade özgürlüğünün yanında, aşırılıkçılık ve radikalizme karşı" açıklamasını yaptı.

  Avrupa ülkelerinden Macron a destek #3Mark Rutte

  "AVRUPA'YA SAYGI GÖSTERİN"

  Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de Twitter hesabındanbir açıklama yaparak Avrupa ülkelerine saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

  Michel, “Türkiye olumlu gündem yerine provokasyonları, Akdeniz'de tek taraflı eylemleri ve şimdi de hakaretleri seçiyor. Bu kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

  Avrupa ülkelerinden Macron a destek #4
  Charles Michel


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir