Petrol
110.93
0.85%
Euro
17.0384
0.01%
Dolar
15.9292
0.02%
Altın
949.02
0.69%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
473.698
-1.53%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  Azerbaycan Cumhuriyet'in 91. yılını kutluyor

  Cumhuriyet'in 91. yılı münasebetiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yurtta ve diğer Türk ülkelerinde, Azerbaycan'da da kutlanıyor.
  • 29.10.2014 - 11:20
  Azerbaycan Cumhuriyet'in 91. yılını kutluyor

  Azerbaycan Cumhuriyet in 91. yılını kutluyor #1

  Azerbaycan'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Bakü Türk Şehitliği'nde düzenlenen törenle başladı. Törene, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, Askeri Ateşe Tuğgeneral Hasan Nevzat Taşdeler, Azerbaycan'da faaliyet gösteren Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, işadamları ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve Büyükelçi Coşkun'un Şehitlik Anıtı'na çelenk bırakmasıyla başlayan törende Azerbaycan ve Türkiye'nin milli marşları okundu. Marşların ardından şehitlik anı defterini imzalayan Coşkun, katılımcılarla temsili şehit mezarlarına karanfiller bıraktı. Daha sonra beraberindekilerle yakındaki Bakü Şehitler Hiyabanı'nı ziyaret eden Büyükelçi, buradaki Ebedi Ateş Anıtı'na da çelenk bıraktı.

  "MADENCİLER İÇİN DUA EDİYORUZ"

  Tören sonrasında basın mensuplarına konuşan Coşkun, Cumhuriyetin 91. yıl dönümünün hem Türkiye'de hem de yurt dışında coşkuyla kutlandığını hatırlatarak, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi. Coşkun, dün Karaman Ermenek'te yaşanan maden kazasında mahsur kalan işçiler için de dua ettiklerini belirtti. Cumhuriyetin kurulduğu yıl, ülkenin yıllar süren savaşlardan sonra yakılmış, yıkılmış, insan kaynakları tükenmiş, ekonomi, sanayi ve altyapıdan yoksun bir halde olduğunu anımsatan Coşkun, Türkiye'nin buna rağmen olağanüstü bir kurtuluş mücadelesi verdiğini vurguladı. Büyükelçi Coşkun, şöyle konuştu:

  "CUMHURİYET EN ÖNEMLİ ESERİMİZDİR"

  "Türkiye Cumhuriyeti adeta küllerinden doğmuştur. Cumhuriyet bizim en önemli eserimizdir. Buna ilelebet sahip çıkacağız. O dönemki Türkiye ile bugünkü Türkiye'yi karşılaştırdığımızda gurur verici bir tablo görürüz. Gayri safi yurtiçi hasılasını 850 milyar dolara çıkarmış, dünyanın her yerinde temsilciliği bulunan, uluslararası kuruluşlarda ağırlıklı bir şekilde Türkiye'nin çıkarlarını ve insanlığa hizmet edecek hedefleri koruyan, dünyada ekonomik ve kültürel olarak varlığını güçlü şekilde hissettiren bir ülke görüyoruz. Azerbaycan'la kardeşliğimiz, tarihten gelen kader birliğimiz bu dönemde daha da pekişmiş durumdadır. Azerbaycan'la el ele başarılı bir geleceğe doğru yürümeye devam edeceğiz." Azerbaycan'daki kutlamalar çerçevesinde Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği'nde bu akşam resepsiyon düzenlenecek.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir