Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
417.800
2.09%
27ºC
İstanbul
Çok bulutlu 27 C
  Bakan Albayrak'tan Fransa'da kritik zirve

  Bakan Albayrak'tan Fransa'da kritik zirve

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Fransız mevkidaşı La Maire ile bir araya geldi.
  • Haber Merkezi
  • 27.08.2018 - 15:57
  • Güncelleme : 27.08.2018 - 17:08

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Fransa'da mevkidaşı La Maire ile bir araya geldi. Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ve ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımları ele alındı.

  Bakan Albayrak tan Fransa da kritik zirve #1

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bakanlık binasında Fransız mevkidaşı tarafından kapıda karşıladı. Fransa Finans Bakanı Bruno Le Maire ile görüşme gerçekleştiren Albayrak heyetler arası görüşmeden hemen sonra basın açıklaması yapacak.

  Bakan Albayrak tan Fransa da kritik zirve #2

  ABD YAPTIRIMLARI ELE ALINDI

  1 saat süren görüşmenin ardından ilk sözü alan La Maire, öncelikle ABD'nin Türkiye ve Avrupa'ya yönelik haksız yaptırımların görüşüldüğünü belirtti.

  Bakan Albayrak tan Fransa da kritik zirve #3

  Bakan Albayrak, sıcak bir ortamda başbaşa ve heyetlerarası geçen görüşmede ABD'nin Türkiye ve AB'ye yönelik siyasi motivasyonla atılan yaptırımların görüşüldüğünü belirtti. Bakan Albayrak'ın açıklamaları şöyle:

  Bakan Albayrak tan Fransa da kritik zirve #4

  DOLAR GÜVENİLİR DEĞİL, EURO İLE TİCARET ÖNEM KAZANIYOR

  "İki müttefik ülke olarak ortak hareket etme kararı aldık. Fransa bu sağlıksız adımlar karşısında dostluğunu esirgemedi. İki ülkenin ticari ekonomik hacmi dediğimiz 14 milyar Euro olan hacmi 20 milyar euroya çıkarmayı konuştuk. Atılan adımların Amerikanın  itibarını zedelediği gibi yalnızlaştırdı.

  Dolar, küresel ticarette güvenilir bir enstrüman olma özelliğini kaybetti. Euro ile ticareti ileri taşıma konusu önem kazanıyor.

  Berat Albayrak: Dolar artık güvenilir değil VİDEO

  Bakan Albayrak tan Fransa da kritik zirve #5

  İRAN KONUSU MASAYA YATIRILDI

  Türkiye olarak bu süreçte Dünya Ticaret örgütü anlaşmaya uymayan vegiler konusunda Dünya Ticaret Örgütü konusunu ele aldık. Birlikte hareket etmek iki ülkenin çıkarına olacağı çok açıktır. İran konusunu konuştuk.

  Türkiye bölgedeki istikrarlı liman olan çok nadir ülkelerden biridir. Bugün bir kez daha bunu ortaya koyduk ki Amerika ve İran konusunda da aynı konuda düşünüyor ve birlikte hareket etme kararı aldık."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir