Bakan Mehmet Özhaseki: Zambiya ile ticaret hacmi ikiye katlandı
AA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ülkeler arasında ilişkilerin genişlemesi adına programlara katılıyor.

Bu programlardan biri de Zambiya Cumhuriyeti'nin 59. Bağımsızlık Günü resepsiyonu oldu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Bakan Özhaseki, Zambiya'nın Ankara Büyükelçisi William Maipambe Sikazwe ve eşinin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonda konuşma yaptı.

"Afrika açılımında adalet üzerine dayanan bir ilişki geliştirdik"

Afrika kıtasının Türk milletinde sıcak duygular, sempatik hisler uyandırdığını belirten Özhaseki, "Özellikle bizim son 21 yıllık iktidarımız döneminde Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde başlatmış olduğumuz Afrika açılımında, adalet üzerine, karşılıklı saygı üzerine dayanan bir ilişki geliştirmek adına çok özen gösterdik." ifadelerini kullandı.

"Muhabbetle baktığımız ülkelerle işlerimiz büyüyerek gidecek"

İki ülke cumhurbaşkanlarının karşılıklı ziyaretleriyle ilişkilerin geliştiğini ve ticaret hacminin arttığını vurgulayan Özhaseki, şunları kaydetti:

Ticaret hacmi son bir yıl içerisinde neredeyse ikiye katlanarak devam etmektedir. Biz, bunun önümüzdeki günlerde çok daha büyüyerek, katlanarak devam edeceğine inanıyoruz. Özellikle bizim Afrika ile Zambiya gibi dostlukla ve muhabbetle baktığımız ülkelerle, bundan sonra işlerimiz çok daha büyüyerek ve katlanarak gidecek. Zambiya ile tarihi, sosyal ve kültürel bağlarımızı geliştirerek, ülkelerimiz arasındaki dostluk temelli ilişkilerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.

"Sömürü ve çıkara dayalı bir ilişki içerisinde asla olmadık"

Özhaseki, Türkiye'nin bazı Batı ülkeleri gibi Afrika'da sömürü ve çıkar ilişkisi içerisinde olmadığının altını çizerek, şöyle devam etti:

Özellikle biz Türkler, yüz yıllar boyunca gittiğimiz her ülkede muhatap olduğumuz herkesle medeni ilişkiler geliştirip, adalet temelli ve eşitlik anlayışı üzerine bir ilişki kurmuşuzdur. Özellikle bazı Batı ülkelerinde olduğu gibi Afrika'ya gittiğimizde sömürü ve çıkara dayalı bir ilişki içerisinde asla ve asla olmadık. Bundan sonra da işlerimizi aynı seviyede, aynı şekilde eşit ülkeler olarak karşılıklı saygıya dayalı, adalet temelinde sürdürmeye niyetliyiz.

Konuşmaların ardından Özhaseki, Büyükelçi William Maipambe Sikazwe ile bağımsızlık günü pastasını kesti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)