Petrol
83.59
0.88%
Euro
17.8103
0.43%
Dolar
18.4583
-0.09%
Altın
968.76
0.60%
Borsa
326
0.00%
Bitcoin
370.055
5.69%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Bakan Yılmaz herkesi türbeyi ziyarete davet etti

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM'de "Şah Fırat" operasyonuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 23.02.2015 - 15:15
  Bakan Yılmaz herkesi türbeyi ziyarete davet etti

  Bakan Yılmaz herkesi türbeyi ziyarete davet etti #1

  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde "Şah Fırat" operasyonuyla ilgili bilgi verdi.

  "ZİYARET ETMEYE DAVET EDİYORUZ"

  Başarılı bir operasyon yapıldığını belirten Yılmaz, ''Kaybedilen bir vatan toprağı yoktur'' dedi ve ekledi: ''Yeni Suriye Eşme'sindeki türbe ülkemize yaya yürüme mesafesindedir. Ecdadına bir Fatiha okumak isteyenleri ziyaret etmeye davet ediyoruz. Orada da görülecektir ki bayrak dalgalanmaktadır.''

  Bakan Yılmaz şu şekilde konuştu;

  BU BİR MİLLİ DAVA

  "Bu bir milli davadır. Bu operasyona karşı çıkan dış güçlerin kim olduğuna bakıldığında bu operasyonun ne kadar doğru olduğu da görülecektir. Suriye’de her geçen gün artan güvenlik sorunları ve askeri zaruretler de dikkate alınarak Süleyman Şah Karakolu’ndaki manevi değerleri geçici olarak Eşme Köyü’nde kalan bir yere taşınmasına hükümetimizce karar verilmiştir. 21 Şubat 2015’de eş zamanlı operasyon başlatıldı. Birliklerimiz 22 Şubat 00.30’da karakola ulaşmıştır. Birliklerimiz 21.02 itibariyle bayrağımızı bu toprak parçası üzerinde dalgalandırmıştır. Emanetler ve Mehmetçiklerimizi alarak Türkiye’ye güvenle gelmiştir.

  KAYBEDİLEN VATAN TOPRAĞI YOK

  Her tür risk içeren bölgede çatışma dahi olmadan bu operasyonun gerçekleşmiş olması TSK’nın caydırıcı gücünü göstermektedir.  Operasyonun başlangıcında intikal sırasında bir personelimiz geçirdiği kaza sonucu şehit olmuştur. Bu operasyon Mehmetçiğimizin can güvenliği gerekçesiyle gerçekleştirilmiştir. Mehmetçik rehin diyenlere Mehmetçiğin rehin olmadığı gösterilmiştir. Kaybedilen bir vatan toprağı yoktur. Türkiye egemenlik hakkından vazgeçmemiştir.

  KİMSE CAN GÜVENLİĞİNİN KORUNMASININ KARARLILIĞINI TEST ETMESİN

  Bölge 24 saat boyunca İHA’larla da gözlemlenmekteydi. Hava şartları müsait olduğunda yapılabilmekteydi. Bu da mevcut riski arttırmaktaydı. Bu tehdidin ne kadar süreceği de bilinmemekte. 5 yıl süren de var 30 yıl da. Türkiye daha önce de IŞİD rehinesi olan Musul Başkonsolosluk personelinin tecrübesini yaşamıştır. Rehin alındıklarında konsolosluk neden daha önce boşaltılmadı demişlerdi. Bugün karakoldaki askerlerimizin can güvenliği için neden tedbirler alındı demeye de hakları yoktur. Hükümetimiz her bir vatandaşımızın can güvenliğini koruyacak tedbirleri alır. Hiç kimse Türkiye’nin ülke topraklarının ve can güvenliğinin korunmasının kararlılığını test etmesin.

  ÜLKEMİZE YAYA YÜRÜME MESAFESİNDE

  Yeni Suriye Eşme'sindeki türbe ülkemize yaya yürüme mesafesindedir. Ecdadına bir Fatiha okumak isteyenleri ziyaret etmeye davet ediyoruz. Orada da görülecektir ki bayrak dalgalanmaktadır."


  Görüş Bildir