ensonhaber.com

AK Parti'nin Grup Toplantısı bugün yapıldı.

Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından önce basın ekiplerine açıklamada bulundu.

Bakan Tekin, gündemde yer alan konuları cevaplandırdı.

"Cumhurbaşkanımız ya da Hazine ve Maliye Bakanımız duyurur"

Bunlardan biri de 24 Kasım Öğretmen Günü'nde "Öğretmenlere ikramiye verilsin” çağrıları oldu.

Bakan Tekin, çağrıya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Hazine ve Maliye Bakanlığımızla istişare halindeyiz. Öğretmen arkadaşlarımızın ekonomik problemlerini çözmeye çaba sarf ediyoruz. Böyle bir şey olursa Cumhurbaşkanımız ya da Hazine ve Maliye Bakanımız duyurur. Öğretmen arkadaşlarımızın özlük haklarıyla ilgili bütçe sınırları çerçevesinde yapabileceğimiz her şeyi yapmaya çaba sarf ediyoruz.”

"Öğretmen ataması olacak"

Öte yandan Yusuf Tekin'e, 'Öğretmen ataması olacak mı?' sorusu yöneltildi.

Tekin de, "Tabii ki mutlaka olacak, bütçenin Genel Kurul'dan geçmesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

"2 buçuk milyon öğrenciye ücretsiz yemek veriyoruz"

Okullarda bir öğün yemek verilmesine ilişkin soruna da yanıt veren Bakan Tekin, şu ifadeleri kullandı:

“Hiç olmadı diye bir şey yok. Şu anda yaklaşık 2 buçuk milyon öğrenciye ücretsiz yemek veriyoruz. Deprem sebebiyle bütçedeki kısıt bizi sınırlandırdı. İl müdürlükleri organize ediyor.”

"Akademi yapılanması hazırlığı içerisindeyiz"

Öğretmen akademileri kurulmasına ilişkin soruyu cevaplayan Bakan Tekin, “Öğretmen arkadaşlarımızın üniversiteyle iş birliği halinde hem adaylık sürecinde hem de öğretmenlik sürecinde alacağı eğitimlerle kendilerini geliştirmelerini, gündeme adapte olmalarını, yeni gelişmeleri takip etmelerini arzu ediyoruz. Akademi yapılanması hazırlığı içerisindeyiz.” diye konuştu.

"Özel okulların boş kalan kontenjanlarını değerlendirmeye çalışıyoruz"

Özel okullara teşvikle ilgili soruyu cevaplayan Bakan Tekin, “Yapacağız diye bir şey yok. Sadece bu mümkün müdür, değil midir, onun alt yapısını oluşturuyoruz. Bu tamamen bir varsayım şu an ama özel okulların boş kalan kontenjanlarını değerlendirmeye çalışıyoruz. Biz ihtiyaçlarımızı ve boş kontenjanları Hazine ve Maliye Bakanlığımızla paylaşacağız. Onların biz sunacağı ekonomik çerçeve her neyse o kapsamda ilgili kişilerle görüşüp, bir formül üretebilir miyiz diye bakacağız.” ifadelerini kullandı.

"Bir farklılık söz konusu değil"

Sözleşmeli öğretmenlerin ayrı bir kategoride değerlendirilmeyeceğini ifade eden Bakan Tekin, “Onlar sadece belli bir süre için sözleşmeliler. Süreleri tamamlandıktan sonra kadroya geçiyorlar. Bir farklılık söz konusu değil. Ücretli öğretmen arkadaşlarımızla ilgili olarak ek ders ücretleriyle ilgili yaptığımız değişiklikle yüzde 25 civarında bir artış sağlamış olduk.” dedi.