Euro
15.2187
-0.08%
Dolar
13.6369
-0.10%
Altın
788.3510
0.03%
Borsa
1998
0.00%
Bitcoin
514.062
2.91%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C

  Barış Pınarı Harekatı başlayalı bir yıl oldu

  Türkiye'nin, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'ya karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasının üzerinden 1 yıl geçti. Terörden temizlenen bölgede insanların refahı için çalışmalar devam ediyor.
  • AA
  • 08.10.2020 - 17:10
  • Güncelleme : 08.10.2020 - 17:10
  Barış Pınarı Harekatı başlayalı bir yıl oldu

  Türkiye'nin, güneyinde oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve Suriye'nin kuzeyinde yuvalanan teröristleri bölgeden çıkarmak için Barış Pınarı Harekatı'nın başlatmasının üzerinden 1 yıl geçti.

  Bundan tam bir yıl önce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ekim 2019'da Twitter hesabından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye Milli Ordusu (SMO) ile Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ'a karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlattığını bildirmişti.

  TSK, ilk günün sonunda 22.30 sularında Tel Abyad'dan Fırat'ın doğusundaki topraklara giriş yaptı.

  4 GÜNDE RESULAYN, 5 GÜNDE TEL ABYAD TEMİZLENDİ

  Harekatın ikinci günü SMO, öğle saatlerinde Tel Abyad'a, akşam saatlerinde ise Resulayn'a girdi. Harekatın 4. gününde Resulayn ilçe merkezi, 5. gününde Tel Abyad ilçesi YPG/PKK'lı teröristlerden temizlendi. SMO askerleri, TSK'nın desteğiyle güneyde daha derin bölgelere ilerlemeyi başardı.

  Zira harekatın 4. gününde SMO askerleri, harekatın en stratejik hedeflerinden biri olan M4 kara yoluna ulaştı. Harekatla, 4 bin kilometrekareden fazla alana yayılmış yaklaşık 600 yerleşim yeri terörden arındırıldı.

  Barış Pınarı Harekatı başlayalı bir yıl oldu #1

  ABD VE RUSYA İLE MÜTABAKATLAR

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 17 Ekim'de Ankara'da yaptıkları görüşmede, YPG/PKK'nın güvenli bölgeden çekilmesi amacıyla Barış Pınarı Harekatı'na 120 saat ara verilmesi konusunda mutabakata vardı.

  Bu sürede çok sayıda YPG/PKK’lı, Resulayn'dan Haseke'ye tahliye edildi. TSK mutabakata tam olarak uyarken, YPG/ PKK’lı teröristler taciz ve ihlallerini sürdürdü.

  22 Ekim'de Soçi’de düzenlenen Türkiye-Rusya zirvesinde Fırat'ın doğusu için kararlar alınmıştı. Taraflar, 23 Ekim 2019 saat 12.00'den itibaren Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızlarının, Barış Pınarı Harekatı alanı dışında kalan YPG unsurları ve silahlarının, Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometre dışına çıkarılmasını temin etmesi konusunda anlaşmıştı.

  Bu işlemin 150 saat içinde tamamlanması, aynı saat itibarıyla mevcut Barış Pınarı Harekatı alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte Kamışlı hariç, Rus-Türk ortak devriyelerinin başlaması konusunda da uzlaşılmıştı.

  Barış Pınarı Harekatı başlayalı bir yıl oldu #2

  TÜRKİYE BÖLGE HALKININ YARALARINI SARMAYA DEVAM EDİYOR

  Barış Pınarı Harekatı ile terörden kurtarılan bölgede çeşitli alanlarda çalışmalar yürütülüyor.

  Türkiye'nin çeşitli alanlardaki yoğun çalışmaları ve destekleri sayesinde bölgenin nüfusu yaklaşık 200 bine ulaştı. Teröristlerden arındırılan bölgelerde, sivillere ücretsiz sağlık hizmetlerine öncelik tanındı.

  Ayrıca Türkiye Sağlık Bakanlığı adına bölgede faaliyetler yürütülüyor. Bu kapsamda Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı bölgelerinde olduğu gibi Barış Pınarı Harekat bölgesinde de ihtiyaç duyulan sağlık hizmetleriyle ilgili Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde, "Suriye Sağlık Görev Gücü Başkanlıkları" kuruldu.

  Barış Pınarı Harekatı bölgesinde halihazırda Resulayn'da 200 yataklı, Tel Abyad'da 75 yataklı 2 hastanede ücretsiz çeşitli sağlık hizmetleri sunuluyor.

  Bölgede, 5 sağlık ocağı da bölge halkına hizmet veriyor. 1 yılda söz konusu hastanelerde toplam 1665 ameliyat yapılırken, 724 bebek de hayata gözlerini açtı.

  Barış Pınarı bölgesinde, hastane ve sağlık birimleri arasında iletişimi sağlamak, acil sağlık ekiplerinin vakaya müdahale ve hasta sevklerini etkin yönetmek amacıyla "Ambulans Telsiz İletişim Sistemi" kuruldu.

  Barış Pınarı Harekatı başlayalı bir yıl oldu #3

  BÖLGEDE EĞİTİM FAALİYETLERİ

  Barış Pınarı Harekatı sırasında YPG/PKK'nın, bölgede çok sayıda okul binasını askeri amaçlar için kullanarak tahrip ettiği ortaya çıkmıştı.

  Türkiye, bölgenin terörden arındırılmasının hemen ardından bölgede yaşayan bireylerin eğitim hakkından faydalanması için hasar görmüş okulların onarımı amacıyla çalışmalar başlattı.

  Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle de eğitime elverişli okullardaki sınıfların ve öğrencilerin ihtiyaçları giderildi. Bölgede eğitime hazır hale getirilen 422 okulda bu sene ilkokul, ortaokul ve lise çağında toplam 48 bin öğrenci dersbaşı yaptı.

  Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki okullarda, Suriye Geçici Hükümeti'nin belirlediği müfredat işleniyor.

  Barış Pınarı Harekatı başlayalı bir yıl oldu #4

  YEREL MECLİSLER KURULDU

  Operasyon sırasında YPG/PKK’dan kurtarılan bölgelerde, ilk günden itibaren bölge halkına hizmet verilmesine ve bölgenin idaresinin yerel halk tarafından yürütülmesine büyük önem verildi.

  Türkiye'nin desteğiyle kurulan mahalli yönetimler, terörün izlerini silmek, hayatın normalleşmesi, sivillerin evlerine dönmesi için bölge halkına hizmet veriyor. Yerel meclisler, bölge sakinlerine yerel kimlik kartları, ehliyet ve araç plakaları vererek, bölgede istikrarın ve güvenliğin sağlanmasında da yer alıyor.

  MOBİL PTT ŞUBELERİ

  Türkiye, 24 Aralık 2019 ve 3 Ocak'ta terörden arındırılan Tel Abyad ve Resulayn'da "mobil PTT şubeleri" açtı. Açılan şubeler sayesinde hesap açma, para yatırma ve çekme, havale ile kargo gönderimi işlemleri yapılabiliyor.

  BÖLGEYE YAPILAN YARDIMLAR DEVAM EDİYOR

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Şanlıurfa Valiliği Suriye Destek ve Koordinasyon Merkezi (SUDKOM) ile koordineli şekilde Türkiye yardım kuruluşları, ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmaya devam ediyor.

  AFAD ve SUDKOM, toplam iki bölgede 42 bin gıda kolisi yadımı, 90 bin kumanya, 160 bin giyim yatak, 5 bin oyuncak ve 11 bin hijyen seti yardımı yaptı.

  Diğer yandan bölgenin genelinde 250 bin küçükbaş hayvana, 3 bin 300 sığıra da şap ve PPR (veba) aşısı uygulandı.

  Barış Pınarı Harekatı başlayalı bir yıl oldu #5


  Görüş Bildir