Euro
10.7925
0.39%
Dolar
9.2388
0.29%
Altın
531.16
0.64%
Borsa
1.433
0%
Bitcoin
591.253
-0.67%
11ºC
İstanbul
Açık 11 C

  Başbakan Davutoğlu azınlık temsilcilerine hitap etti

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dolmabahçe Ofisi'nde gayrımüslim azınlık cemaatlerinin temsilcileri ile bir araya geldiği yemekte konuştu.
  • 02.01.2015 - 14:16
  Başbakan Davutoğlu azınlık temsilcilerine hitap etti

  Başbakan Davutoğlu azınlık temsilcilerine hitap etti #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde gayrimüslim azınlık cemaatlerinin temsilcileri ile bir araya geldiği yemekte konuşma yaptı.

  MEVLİT KANDİLİNİ TEBRİK ETTİ

  Davutoğlu, müslümanların Mevlit Kandili'ni tebrik ederken, geçen hafta Katolik cemaatinin Noel Bayramı ile Musevi cemaatinin Hanuka Bayramı'nın kutlandığını hatırlattı ve gelecek hafta da Ortodoks cemaatinin Noel Bayramı'nın idrak edileceğini söyledi.

  Davutoğlu'nun konuşmalarından satır başları;

  "Aslında bu 2 haftalık dini gündem dahi İbrahimi geleneğin nasıl yan yana, bir arada ve şehirlerde, kasabalarda, köylerde olmanın ötesinde komşu gelenekler olarak da bu toprakların her yerinde kök saldığının güzel bir işareti.

  2015 YILI ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN

  Daha sonra bütün cemaatimizle de temasa geçerek, iki Noel'in takriben ortası bir tarih ve tabii Mevlid-i Şerif'in de bugüne tetabuk etmesiyle çok anlamlı bir günde bir araya geldik. Ayrıca yeni yıla da başlangıç... Hep beraber içimizdeki güzel duyguları paylaşacağız, 2015 yılının bütün cemaatlerimiz için, ülkemiz ve insanlık için hayırlı olması dileklerinde bulunacağız.

  Başbakan Davutoğlu azınlık temsilcilerine hitap etti #2

  ÜLKEMİZİNDE BİRLİKTELİĞİ GÖRÜRSÜNÜZ

  Onlara, 'Hatay, sahabiler ve havariler diyarı' diye hitap etmiştim. Gerçekten Anadolu toprakları Hristiyan geleneğinin de İslam geleneğinin de çok sembolik önemli bütün merkezlerini barındırıyor. Hele hele Şanlurfa'ya giderseniz, Şanlıurfa Hazreti İbrahim'le birlikte bütün etrafındaki İbrahimi geleneğin doğduğu ve orada hala her bir köşesinde kendi izini bıraktığı bir peygamberler şehridir. Ülkemizin neresine giderseniz gidin bu anlamda bu birlikteliği görürsünüz ve bu birlikteliğin getirdiği o manevi havayı hissedersiniz. Dolayısıyla ben bu sofrayı İbrahimi sofra olarak nitelendiriyorum. Hazreti İbrahim ve onun çizgisinde insanlığa barış, esenlik getirmek üzere yola çıkmış nebiler silsilesinin bütün halkalarının bir arada bulunduğu bir sofra...

  Başbakan Davutoğlu azınlık temsilcilerine hitap etti #3

  ÜLKEMİZİN RENKLERİNİ BARINDIRAN TABLO ÖNEMLİDİR

  Bu, ülkemizdeki köklü gelenekleri temsil ediyor. O bakımdan bu masa etrafındaki hiçbir geleneği bu topraklara yabancı, bu topraklara sonradan gelmiş bir gelenek olarak telakki etmiyoruz. Azınlık kavramını da bu anlamda ben kullanmamaya dahi bazen özen gösteriyorum çünkü hepimiz aslında o köklü gelenekleri mensupları olarak büyük bir ailenin parçalarıyız. O bakımdan bu 2 hafta içinde bütün bu gelenekleri bir arada barındıran bu önemli günleri idrak etmiş olmak da sembolik açıdan başlı başına manidar. Otantik kültür gelenekleri bağlamında, dini gelenekler bağlamında ülkemizin bütün renklerini barındıran bu tablo bizim için önemlidir.

  Başbakan Davutoğlu azınlık temsilcilerine hitap etti #4

  TÜM YURTTAŞLARIMIZIN CANI AZİZDİR

  Diğer taraftan da eşit vatandaşlık ilkesi bağlamında da bu tablo önemlidir. Hiçbir zaman biz, yurttaşlarımız arasında yurttaşlık temel ilkesi etrafında bir fark gözetmedik, gözetmeyiz. Hangi dini, mezhebi, etnik temelden gelirse gelsin bütün yurttaşlarımızın canı, malı, ırzı, aklı, namusu bizim için azizdir ve bütün dinlerde azizdir. Hepiniz buna şahitsiniz. Vakıf mallarının iadesiyle son dönemde çok somut hale gelmiş olan eşit vatandaşlık ilkesi bundan sonra da en temel şiarımız olacak.

  Başbakan Davutoğlu azınlık temsilcilerine hitap etti #5

  AVRUPA'DAKİ CAMİ SALDIRILARI GÜNDEMİMİZDE

  Ayrıca eğer otantik kültürler ve dini gelenekler olarak sokaklarda ortak bir ailenin parçasıysak ki böyle, eşit vatandaşlık ilkesi etrafında bir araya gelmişsek ki yine böyle, aslında bu güzel beraberliği bir evrensel mesajla da taçlandırmak lazım. O da bütün dünyaya, hangi türden olursa olsun her tür ötekileştirme, bir tür baskı ve zulme karşı ortak sesimizi duyurmak lazım. İstanbul'dan bu mesajın yükselmesi çok önemli. İster İslamofobi çerçevesinde olsun ki son zamanlarda yaygınlaştı, Avrupa'da camilere saldırılar hepimizin gündemindedir, ister antisemitizm şeklinde olsun ki o da çarpıcıdır.

  Başbakan Davutoğlu azınlık temsilcilerine hitap etti #6

  ZULME UĞRAYANLARIN YANINDA OLACAĞIZ

  Hanuka Bayramı'nın gerekçelerinden biri o dönemde, Yahudilere yönelik baskılar yapılırken gündeme gelen bugün camilere yönelik bazı baskılarda, domuz başının konması gibi, bu tür bazı semboller üzerinden yapılan hakaretler asırlar boyu süren ve arzu edilmeyen sonuçlar doğuran gerilim alanlarıydı. İslamofobiye karşı hep beraber sesimizi yükselttiğimizde, aslında sadece Müslümanlara dönük ayrımcılığa değil, dini kimlikleri ihtiva eden bütün ayrımcılıklara karşı da sesimizi yükseltmiş oluruz. O anlamda kim hangi gerekçelerle olursa olsun inancı dolayısıyla dışlanmışsa baskıya, zulme uğramışsa biz hepsinin karşısında aynı kararlılıkla durma iradesi göstermek zorundayız. Bu insanlığın gelecek nesillere bırakacağı en güzel mirası olacak."

  Başbakan Davutoğlu azınlık temsilcilerine hitap etti #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir