Başbakan Davutoğlu Hollanda'da
Haber Merkezi

davutoglu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hollanda Lahey Hilton Otel'de Yatırımcılar Forumu'na katıldı.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

"2011-2015 yılları arasında Hollanda'dan Türkiye'ye 21 milyar dolar yatırım geldi. Türkiye güvenli bir liman. Birçok soruna karşın Türkiye'nin yüzde 4 ekonomik büyüme kaydetmesinin önüne geçemedi. Rakam olarak dünyadaki en yüksek rakamlardan biri Çin ve Hindistan'dan sonra.

HOLLANDA'DA DAHA FAZLA TÜRK YATIRIMI GÖRMEK İSTİYORUZ

Türkiye'nin piyasasının ekonomisinin avantajlarını aktarmak elbette benim görevim. Bu objektif bir gerçek.  Hollandalı işadamları zaten şimdi de destinasyon olarak nereye gitmeleri gerektiğini zaten biliyorlar. 18 bin Türk müteşebbis mevcut Hollanda'da. Bir aile gibi algıladım. Türkiye'de daha fazla Hollanda ve Hollanda'da daha fazla Türk yatırımı görmek istiyoruz.

KÜRESEL MEYDAN OKUMALARA DOĞRU CEVAP VERMELİYİZ

Son derece rekabetçi bir dönemden geçiyoruz. Küresel meydan okumalara doğru şekilde cevap vermeliyiz. Türkiye için 2015 yılı kolay bir yıl olmadı. Aslında yine de başarılı olduk. Siyasi anlamda 2 seçim geride bıraktık. 2 seçim yaparsanız bazen durum kritik bir noktaya gidiyor denebilir.

TÜRKİYE'NİN EKONOMİK BÜYÜMESİ

4 yıl herhangi bir yeni seçim olmayacak dolayısıyla Türkiye'de ne olacağını ön görebilirsiniz. Türkiye güvenli bir liman. Birçok soruna karşın Türkiye'nin yüzde 4 ekonomik büyüme kaydetmesine geçemedi. Rakam olarak dünyadaki en yüksek rakamlardan biri Çin ve Hindistan'dan sonra.

4 yıl içinde 11-15 yılları arasında yüzde 5.4'lük büyümeyle en hızlı büyüyen ülke oldu. Bu da şunu gösteriyor. Türk ekonomisi çok istikrarlı ve dinamik bir yapıya sahip. Türkiye en karlı ve istikrarlı cazibe merkezi oluyor. Türkiye biz iktidara geldiğimizde düşük ila orta gelirli bir ülkeydi.

Şimdi daha üst, orta üst bir ülke olduk. Önümüzdeki yıllarda üst gelir olmak hedefimiz.

YABANCI YATIRIM 10 KAT ARTTI

Doğrudan yabancı yatırıma baktığımızda son 13 yıl içinde toplam rakam 163 milyar amerikan doları. Daha önceden 14.8 milyar dolardı. Son 13 yıl içinde 10 katından daha fazla artış gösterdi. Ekonomik büyüme perspektifinde ise yüzde 5'e çıkmayı hedefliyoruz. Birçok ekonominin karşılaştırdığı zorluk işsizlik. Türkiye 6.6 milyon yeni iş istihdam yarattı 2008'den bugüne. 1 milyon yeni iş istihdam olanağını ise sadece geçtiğimiz sene yarattık. 2015 Ekim itibariyle istihdam oranı yüzde 46.2'ye yükseldi. Enflasyon yüzde 8.8 civarındaydı geçtiğimiz yıl.

2002 yılında yüzde 10.8'di ve bugün hükümet bütçe açığımız 0. Ve elbette ki bu Avrupa'daki ülkelerin hemen hemen hepsinden daha iyi.

TÜRK EKONOMİSİ BÜYÜDÜ

Bugünlerde yeni bütçemiz parlementomuzda şu anda. Kamu sektörünün borçuna baktığımızda 2015 yılında gayri safi yurtiçi hasıla yüzde 30'larına kadar geriledi. 2002'de yüzde 70'ler civarındaydı. Bankacılık sektörümüz oldukça sağlam ve güçlü.

Bütün bu istatistiklere baktığımızda Türk ekonomisinin büyüyen ekonomilerden biri olduğunu görüyoruz zaten. Bizler Türkiye'de hangi noktalara eğilmemizi istiyorsunuz. 3 reform kategorimiz önemli. Biri sektörel dönüşüm, makro reformlar. Avrupa Birliği'ne katılım süreci ayrıca."