Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
493.104
-4.37%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi onayladı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi onayladı

  Başbakan Davutoğlu, seçim hükümetinde yer alacak kabine listesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu.
  • Haber Merkezi
  • 28.08.2015 - 16:46

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçici seçim hükümetini kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP, MHP ve HDP'den bazı milletvekillerine bakanlık teklif mektuplarını göndermişti.

  KABİNE LİSTESİNİ ERDOĞAN'A SUNDU

  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, milletvekillerine yaptığı tekliflerinden sonra oluşturduğu, Türkiye tarihinde ilk kez kurulacak olan seçim hükümetinin kabine listesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu.

  ERDOĞAN KABİNEYİ ONAYLADI

  Görüşme sonrası Cumhurbaşkanlığı'ndan bir açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız, söz konusu kabulde, Başbakan Sayın Davutoğlu başkanlığında kurulan geçici Bakanlar Kurulu’nu onaylamış bulunmaktadır." dendi.

  GÖRÜŞMEDEN İLK KARE

  Başbakan Davutooğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesi 1 saat 10 dakika sürdü.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kabineyi onayladı #1

  HÜKÜMETTE YER ALMAK İSTEMEYENLER

  Davutoğlu'nun bakanlık teklifini CHP'den Deniz Baykal, İlhan Kesici, Ayşe Gülsün Bilgehan Toker, Erdoğan Toprak ve Tekin Bingöl; MHP'den Meral Akşener ve Ahmet Kenan Tanrıkulu reddederken HDP'den Levent Tüzel 'Hayır' cevabı vermişti.

  MHP'DEN TUĞRUL TÜRKEŞ KABUL ETTİ

  Teklif götürülen isimlerden sadece MHP'li Tuğrul Türkeş ile HDP'den Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan seçim hükümetinde görev almayı kabul etti.

  BAKANLAR KURULU'NDA KİMLER YER ALACAK

  Başbakan'ın bağımsızlar arasından ataması gereken Ulaştırma, Adalet ve İçişleri Bakanlığı'nın yanı sıra, milletvekillerinin kabul etmemesi nedeniyle 8 bağımsızın daha atanması gerekliliği ortaya çıktı. Bu durumda Başbakan'ın yanı sıra geçici Bakanlar Kurulu'nda 11 AK Partili, 11 bağımsız, 2 HDP'li ve 1 MHP'li yer almış olacak.


  Görüş Bildir