Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
559.101
-1.96%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  Başbakan Davutoğlu: Türkiye zalimin yanında yer almadı

  Başbakan Ahmet Davutoğlu iftar yemeğinde bir araya geldiği farklı din ve STK temsilcilerine hitap etti.
  • 28.06.2015 - 23:11
  Başbakan Davutoğlu: Türkiye zalimin yanında yer almadı

  Başbaka Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in de aralarında bulunduğu, farklı din ve STK temsilcileriyle iftarda bir araya geldi. Davutoğlu iftar sonrasında bir konuşma yaptı.

  Başbakan Davutoğlu: Türkiye zalimin yanında yer almadı #1

  Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

  "Kim ne derse desin, nasıl eleştirirse eleştirsin, Allah şahit ki kapımıza ve soframıza gelen hiçbir mazluma ırkını, cinsiyetini, dinini, mezhebini sormayacağız. 'O geldi mi onunla birlikte insanlığın vicdanı da gelir' deyip kabul edeceğiz.

  Başbakan Davutoğlu: Türkiye zalimin yanında yer almadı #2

  "TÜRKİYE HİÇBİR ZAMAN ZALİMİN YANINDA YER ALMADI"

  Bugünlerdeki tartışmalara istinaden söylüyorum. Böylesi barış sofrasından sesleniyorum. Hele hele bir ramazan gününde Türkiye'nin IŞİD gibi bir terör örgütüyle iş birliği yaptığını iddia edenler, vicdanlarını kaybetmişlerdir. Gözleri kapanmış, kalpleri mühürlenmiştir. Türkiye hiçbir zaman hiçbir zalimin yanında yer almadı, yer almayacak.

  Başbakan Davutoğlu: Türkiye zalimin yanında yer almadı #3

  "TÜRKİYE HER TÜRLÜ İHTİMALE KARŞI HAZIRLIKLIDIR"

  Şunu da ifade edeyim; son günlerde yine çıkan haberler güney sınırımızda, Suriye sınırımızda ve Irak sınırımızda, hem oradaki
  insanlık dramlarının bitmesi için mültecileri, oradan gelen kardeşlerimizi en iyi şartlarda karşılamaya devam edeceğiz ama çok güçlü bir siyasi iradeyle, eğer Türkiye'nin sınır güvenliğine bir halel gelecek olursa, eğer Türkiye kendisinin, bu huzur bahçesinin tehdit edildiği kanaatine varacak olursa her türlü ihtimale karşı da hazırlıklıdır ve bu hazırlık konusunda gerekli çalışmaların hepsi yapılmıştır.

  Başbakan Davutoğlu: Türkiye zalimin yanında yer almadı #4

  Kimse etraftaki ateşin Türkiye'ye sıçrayacağı konusunda bir kaygı içinde olmamalıdır. Hükümet olarak da şimdi koalisyon çalışmaları içinde evet ikinci nitelikte bir görev yürüttüğümüzü düşünenler olabilir ama bir saniye dahi bu görevi yürütüyorsak ülkemizin bir dakikasına mal
  olacak bir gelişme karşısında dahi sessiz kalmaz, gerekli her türlü tedbiri alırız. devlet kurumları da bu tedbirlerin gereğini yapar.

  KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

  Koalisyon görüşmelerini, Ramazan'ın da bereketiyle iyi niyetle sürdüreceğiz. Önümüzdeki günlerde hem TBMM Başkanı'nı seçeceğiz ve bu dönemde TBMM'de daha önce görülmeyecek ölçüde Hristiyan ve değişik dini inançlara, Ezidi, mensup milletvekillerinin  mevcudiyeti bizi sevindirmektedir. Bütün renkler TBMM'de temsil edilecek. Ve orada inşallah Meclis Başkanı seçiminden sonra da Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesiyle koalisyon çalışmalarını yürüteceğiz.

  "HER ŞEYE AÇIĞIZ AMA DAYATMAYA TAVİZ VERMEYİZ"

  Bütün partilere hepinizin huzurunda seslenmek istiyorum: Gelin hep beraber Türkiye'nin geleceği konusunda ortak ilkelerde buluşalım. Ama her gün yapılan açıklamalarla eğer birileri 'AK Parti koalisyona çok istekli, dolayısıyla kendi düşündüklerimizi dayatırız' diye bir yaklaşımla bize gelirlerse, bilsinler ki biz gönül sohbeti anlamında ve müzakere anlamında her şeye açığız, ama dayatmaya ya da emrivakilere kesinlikle taviz vermeyiz.

  Onun için, bu Ramazan'ın da bereketiyle ümit ederim ki en kısa süre içinde milletimize güven telkin edecek ve dışarıda veya içeride puslu havada bekleyen çevrelerin beklentilerini boşa çıkaracak bir hükümet kurma çalışmamız başarıya ulaşır. Bunun için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

  Ama ister hükümetimizi bu şekilde kuralım, isterse kurulamaması halinde tekrar, yeni bir seçime gidelim, bütün bu senaryolarda bütün vatandaşlarımızın, hangi dini gelenekten gelirse gelsin, tam bir emniyet içinde, huzur içinde olmalarını diliyorum.

  Çünkü her halükarda Ak Parti 12 yıllık bu dini özgürlükler anlamında sağladığı kazanımları bundan sonra da koruyacak şekilde, hem muhtemel bir koalisyonda ya da ileride olabilecek bir seçim sonrası oluşacak herhangi bir hükümette her zaman aynı kararlılıkta yoluna devam edecektir. Bizim olduğumuz yerde kesinlikle İstanbul'un kadim kültürü yaşayacaktır. Bizim sorumluluk aldığımız bir Türkiye'de hiçkimse dini, mezhebi, etnik kimliği dolayısıyla tahkir edilmeyecek, herhangi bir ayrımcılığa tabi tutulmayacaktır.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir