Euro
10.3969
-0.31%
Dolar
8.8552
-0.14%
Altın
498.28
-0.15%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
386.000
1.20%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C
  Başbakan Davutoğlu Tabipler Odası'na seslendi

  Başbakan Davutoğlu Tabipler Odası'na seslendi

  Ahmet Davutoğlu YÖK üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada akademisyenlerin bildirisine destek veren tabipler odasına seslendi.
  • Haber Merkezi
  • 15.01.2016 - 16:27

  Başbakan Ahmet Davutoğlu Dolmabahçe Ofisi'nde Yükseköğretim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

  Terör örgütü PKK'ya destek veren bildiriye imza atan akademisyenlere destek çıkan Tabipler Odası'na seslenen Davutoğlu "Terör örgütü Cizre devlet hastanesine 20 roket attı ama bu durum o bildiride yok. Önce resmi doğru çekin" dedi.

  Davutoğlu : Cizre devlet hastanesine 20 roket attıldı VİDEO

  NEDEN RESMİ TEK TARAFLI ÇİZERSİNİZ?

  "Bugün Tabipler Odası'nı da gördük. Cizre Devlet Hastanesi'ne 20 roket atıldı. Bu aydınlara soruyorum, neden resmi tek taraflı çizersiniz, ya da bu metni bilimsel bir metin gibi altına imza atarsınız? Türkiye'de bir terör saldırısı, bebekleri çocukları katleden bir terör örgütü vardır. Her türlü fikir özgürlüğünü açıktan desteklemiş, her türlü eleştiriye açığız ama fikir özgürlüğü adına birileri şiddeti, terörü meşrulaştırır ve bölge halklarını katledetmekten suçlayarak, böyle bir belge ortaya koyuyorlarsa fikir özgürlüğünü düşünmeliyiz.

  Bu bilimadamlarına sormak isterim, 3 barikat 5 çukur aşarak ve kaldırımlarda bombalara basmadan üniversitelere geçmeye çalışıyor olsalardı bu bildiriye imza atarlar mıydı? İmza atarak bunlara meşru muamelesi yapıyorlar."

  Başbakan Davutoğlu Tabipler Odası na seslendi #1

  Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

  "62. Hükümeti kurduğumda, YÖK'ü ziyaret ederek hedeflerimiz konusunda istişareler etmiştik. Ancak yoğun bir siyasi tempo oldu. 64. Hükümetimizi kurduğumuzda, en çok sizleri, hemen bir araya gelmek üzere istişare edip, programımızı yapmıştık.

  EN ÖNEMLİ REFORM ZİHNİYET REFORMUDUR

  En önemli reform zihniyet reformudur. Bizde reformlar tepeden inme ve bir statükoyu koruma iddiasıyla tecelli etmiştir. YÖK'ün ilk kuruluş amacına baktığımızda 12 Eylül şartlarının getirdiği ve tek tipçi, reform mantığından çok empoze edici bir mantığı içeriyordu. Gerçek reformlar statükoya meydan okur. Bu açıdan üniversitelerimiz reformların direngi noktasıdır.

  Genelde Milli Eğitim sistemimiz, özelde de üniversitelerde zihniyet reformu adım adım bir sonuç doğurur. Üniversitelerde zihniyet reformu için yapılanmışsa, o öğrenciler de onun temsilcileri olurlar. Ancak bizde bu olmadı.

  YÖK REFORMU

  Bu hafta aslında sadece YÖK üyeleri hakkında ardarda 3 toplantı gerçekleştirecektik. Ancak İstanbul'da yaşanan terör saldırısı nedeniyle bazı toplantıları gerçekleştiremedik. Bugün de sizlerle birlikte YÖK reformunu konuşacağız.

  27 Mayıs darbesinin nasıl bir travma oluşturduğunu çocuk yıllarımızda gördük biz. 12 Eylül'ün getirdiği sisteme biz sesimizi çıkardık. Zorluklarla 12 Eylül'ün içinden fikren çarpışa çarpışa akademik hayata atıldığımızda, tüm hayatımı profesörlüğe doğru giderken 28 Şubat şartlarını yaşadık. Başörtülü olduğu için dışarı çıkarılmak istenen adaylar için öğrencilerimizi korumak için ne kadar çaba sarf ettiğimizi hepimiz biliyoruz.

  Bizim nesil 27 Mayıs şartlarında doğdu. Bize öylesine dikte edilerek öğretmişlerdi ki, 27 Mayıs birileri için bayramken, bizim için nasıl bir travma oluşturduğunu gördük. Öğrencilik yıllarımızda büyük iddia ve ideallerle atıldığımızda 12 Eylül'ü üniversite öğrencisi olarak yaşadık.

  İYİ NİYETLİ ADIMLAR ATILDI

  Bizim en öncelikli atmamız gereken adımlardan birisi YÖK sistemini bugün kendi ekseninde reformcu bir anlayışla, bilim adamına güven anlayışı ile yeniden inşa etmek. İyi niyetli birçok adımlar atıldı. Her şey diyemeyeceğim ama birçok şeyi yaşadık bu süreçte. Bu dönemde özellikle 1 Kasım seçimleri sonrasında artık YÖK reformunu mutlaka gerçekleştirme sorumluluğu içinde olmalıyız.

  BİLİM İNSANLARI GERÇEKLERİ SAPTIRIRSA

  Bir durup düşünelim, bir durmak bir tarihe bir mekana ait olmak gerekir. Bilim adamları gerçekleri saptırırlarsa, bilime en büyük ihaneti yapmışlardır. İkincisi ilkesel duruş. Bunun esası fikir özgürlüğüdür. Fikir özgürlüğü akademik çalışma yaparken gerçeği tek başına ifade etme hareketidir. Bilim insanının farkı tek başına da kalsa gerçekliklikle ilgili savunmayı yapabilmesidir.

  FİKİR ÖZGÜRLÜĞÜ ÖNEMLİDİR AMA..

  Fikir özgürlüğü önemlidir ama onun beraberinde getirdiği ahlaki sorumluluktur. Topluma karşı duyduğunuz toplumsal sorumluluk önemli. Terörü, insanların onurunu zedeleyecek herhangi bir şeyi özgürlük kapsamında savunamazsınız.

  BİLDİRİNİN ANATOMİSİNİ ÇIKARALIM

  Çınar'da yapılan saldırıyla terör çirkin yüzünü ortaya koydu. Burada sizlerin huzurunda AR-GE vesilesiyle bu akademisyenlere, meslektaşlarıma belli önyargıları da ortadan kaldırmak için meslektaşları olarak sesleniyorum. Gelin hepberaber bu bildiriyi gözden geçirelim. Çok sayıda prof.'un altına imzasını attığı bu bildirinin anatomisini çıkaralım. Sonra'da hep beraber başımızı elimizin arasına alıp düşünelim. Öyle bir intiba var ki Türkiye'de halkları katleden bir devlet var, bir gün kafasına estiği için halkları yerinden süren bir devlet mekanizması var karşısında da ona karşı masum, madur edilmiş bir kesim var.. Olgusal olarak bakalım vaka öyle mi?

  2 seçim gerçekleştirdik, Türkiye'nin her köşesinde.. En yüksek oyla seçimi kazandık. Bu bizim başarımız. 3 terör örgütü Türkiye'ye savaş ilan etti ve harekete geçti.

  Bizim her şeyden önce öğrencilerimizde tarih, mekan ve insan idrakini şekillendirecek perspektifi inşa edecek yapıyı görmemiz lazım. Her şeyle barışık ama gerektiğinde sorgulayabilecek bir öğrenci nesli yetiştirmektir görevimiz.

  DEVLET BASKI YAPIYOR DENİLİYOR

  O devlet bir yılda 2 seçim geçirdi ve bu seçimlerle ilgili şüphe uyanmadı. Dünyanın en katılımcı ve temsil gücü en yüksek Meclis'i oluştu. Türkiye'de bir değil, 3 terör örgütü senkronize bir şekilde harekete geçti. DAEŞ, PKK ve DHKP-C harekete geçti. Bildiride bunlar yok. Ülke güllük gülistanlık iken ceberrut devletin baskı yaptığı bir ortam çıktı.

  Bir resim çekseler Cizre, Silopi, Sur'da tablo bu mu? Daha dün Çınar'da şehit çocuklar var. Bu bildiride olgusal gerçeklik olarak ne Ecrin var, ne Efe var, ne İrem var. Bu bildiriye bakarsa bunları da devlet öldürdü. Ellerinizi vicdanınıza koyamıyorsanız lütfen akıllarınızı bari dumura uğratmayın.

  CİZRE DEVLET HASTANESİ'NE 20 ROKET ATILDI

  Bugün Tabipler Odası'nı da gördük. Cizre Devlet Hastanesi'ne 20 roket atıldı. Bu aydınlara soruyorum, neden resmi tek taraflı çizersiniz, ya da bu metni bilimsel bir metin gibi altına imza atarsınız? Türkiye'de bir terör saldırısı, bebekleri çocukları katleden bir terör örgütü vardır. Her türlü fikir özgürlüğünü açıktan desteklemiş, her türlü eleştiriye açığız ama fikir özgürlüğü adına birileri şiddeti, terörü meşrulaştırır ve bölge halklarını katledetmekten suçlayarak, böyle bir belge ortaya koyuyorlarsa fikir özgürlüğünü düşünmeliyiz.

  BU METNE BAKTIĞIMIZDA..

  11 Eylül'den sonra ABD'de bir bilim adamı terörü meşru kılacak bir açıklama yaptı mı? Bu saldırı bütün Amerikayaydı. Bilim adamı tavrı şiddet ve teröre karşı açık ve net bir tavır sergilemek gerekmektedir. Bu metne baktığımızda terörün meşru kılındığı, bu teröre karşı meşruyet içinde hareket eden devlet güçlerinin şeytanlaştırıldığı bir tablo çıkıyor ortaya.

  Bu bilimadamlarına sormak isterim, 3 barikat 5 çukur aşarak ve kaldırımlarda bombalara basmadan üniversitelere geçmeye çalışıyor olsalardı bu bildiriye imza atarlar mıydı? İmza atarak bunlara meşru muamelesi yapıyorlar.

  DEVLET Mİ BARİKAT KURDU?

  Öğretmenlerle öğrencileri ayıran kim, devlet mi? Devlet mi barikat kurdu? Neden kapandı okullar? Burada ahlaki sorumluluk gerekmez mi? Devlet sürgüne zorluyormuş! Kim sürgüne zorladı. Her birinin alnından öpüyorum doktorların, öğretmenlerin. Bu çete ise bütün bu vicdanı bırakıp sadece o halkı oradan çıkarıp bir terör dağı haline getirmek istiyorlar.

  ÜNİVERSİTE CAMİAMIZIN KUTUPLARA AYRILMASINI İSTEMİYORUM

  Ben üniversite camiamızın yeniden 70'li yıllarda olduğu gibi ideolojik kutuplara ayrılmasını istemiyorum. Şu veya bu kutuplar içinde bilim hayatı yerine, farklı düşüncülerle var olduğu ve ait olduğu topluma, demokrasiye sahip çıktığı bir özgürlük ortamını inşa etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Öğrenciler arasında görülen zıtlaşmaların nasıl ülkemizi gerdiği açıktır. Herbir öğretim üyesi tek başına özgün bir tavır sergilediği zaman bilim insanı niteliği kazanır. Bu imzayı atan her bir akademisyeni bu metni bir kez daha okumaya ve değerlendirmeye davet ediyorum. Bütün bir bilim camiamızın teröre, şiddete sapmamasını istirham ediyorum.

  BÜTÜN İLÇELER TEMİZLENECEK

  Halkın yüzde 49,5'unun oyunu almış bir partinin başkanı ve bu ülkenin başbakanı olarak buna cevaz vermem. Bütün bu ilçeler temizlenecek. Ondan sonra her şeyi konuşuruz. Her şeyin konuşulacağı yer TBMM'dir. Bunlar olmadan bunları ümit etmek, Irak, Suriye benzeri görüntüler ortaya çıkarılmak isteniyorsa izin vermeyiz.

  Bir üniversitenin üç ana misyonu olduğuna inanıyoruz. Bir, insanlık misyonunun diğerlerine aktarmak. Dolayısıyla bilgi üretimi, kaynağı, meşruyeti bağlamında evrensel insanlık birikimini almaya hazır bir neslin yetişmesidir en önemlisidir.

  AYRINTILAR GELİYOR..

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir