Euro
15.5243
-0.08%
Dolar
13.7054
-0.1%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
719.991
-0.69%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Başbakan Davutoğlu'nun Çankaya Köşkü konuşması

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, 81 ilden gelen gençlik temsilcilerine hitap etti.
  • Haber Merkezi
  • 19.05.2015 - 12:05
  Başbakan Davutoğlu'nun Çankaya Köşkü konuşması

  Başbakan Davutoğlu nun Çankaya Köşkü konuşması #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde 81 ilden gelen gençlik temsilcilerine hitap etti.

  Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

  12 BİN GENÇ ORADA ŞEHİT DÜŞMÜŞTÜ

  "Somali, Suriye ve Myanmar gençlerine bakıyoruz. Myanmar gençleri denizde ölüme terk edildi.

  Çanakkale Savaşları'nda esir alınan gençler, Myanmar'a götürülmüştü ve yaklaşık 12 bin genç orada şehit düşmüştü.

  MUSTAFA KEMAL SAMSUN'A ÇIKTI

  1920'li yıllar yenik düşmüş bir imparatorluğun istiklal mücadelesi verdiği yıllardı. Denizli ve Balıkesir'deydim geçenlerde, milli mücadelenin ilk yıllarıydı. Bir milletin gençleri ayağa kalktı.

  Balkan, 1.Dünya Savaşı ve sonrası İzmir işgali ile bir millet ayağa kalktı. Gazi Mustafa Kemal Samsun'a çıktı. Hep bir mücadele oldu.

  20'li yılların mücadelesi, 30'lu yılların gençleri ise tek parti uygulamalarına direnme mücadelesi verdiler.

  Bütün bu çerçevede özgür düşünen kendi yetiştikleri topraklara sahip çocuklar yetiştirmeliyiz. 80'li yıllar baskıcı geçti.

  12 YIL ÖNCE CUMHURİYETİMİZİN TARİHİ BURADA YAZILDI

  12 yıl önce, yine bu binada Cumhuriyetimizin tarihi burada yazıldı.

  1930’lu yılların gençlerine baktığımızda, tek parti uygulamalarıyla birçok alanda gençlerin belli imkanlardan kısıtlanması yada tek bir ideoloji yönünde şartlanmasının önü açıldı. 40’lı yıllar İkinci Dünya Savaşı'nın yokluklarını, acılarını yaşadı.

  1950’li yıllar, yeni demokrasiyi tam da hayata geçireceğiz, özgürlükleri hakkıyla yaşatacağız beklentisi içindeyken, o kalkınma hamlesini açan Adnan Menderes’in şahadetine kadar giden son derece acılı bir süreç.

  1970'Lİ YILLARDA BİZ ÜNİVERSİTEDEYDİK

  1960’lı yılların gençleri, baskın bir ihtilal havası, cunta hikayeleri, 12 Mart müdahalesine kadar giden 68 gençliği dediğimiz gençliğin sağ ve sol gruplar halinde yavaş yavaş örgütlenmeye başladığı dönem.

  1970’li yıllar, ki biz üniversitedeydik. Yakın arkadaşların, üniversitenin belli aşamasında düşman ilan edilmeleri, binlerce gencin hayatının karardığı yerler, birbirlerini öldürmek üzere her türlü şiddeti uygulayacak hale gelmesi. Hala gözümün önündedir, 12-13 yaşında arkadaş olduğumuz yaşıtlarımızın 17-18 yaşlarında nasıl birbirlerine silah çektiklerini hüzünle anıyorum.

  Aynı lisede okuduğumuz, yakın arkadaş olduğumuz kardeşlerimizin, birisi sağ birisi sol cenahta hayatlarını kaybettiler. Onların da hepsinin ideali bu memlekete hizmet etmekti.

  YEKPARE GENÇLİK NAZİ DÖNEMİNDEYDİ

  Genç dediğin farklı düşünür. Tek tip düşünme Nazi, Sovyet dönemindeydi. Yekpare gençlik ancak Nazi döneminde olur. Bir hikayemi de anlatıyım. En küçük kızım bir gün eve geldiğimde evdeki bir mesele için 'Ben bireyim bana nasıl böyle davranılır' dedi. Çok hoşuma gitti. 2 saat sohbet ettik. Siz bireysiniz, şahsiyetli varlıklarsınız. Görüşlerin farklı olması doğal. Geleceğimiz adına özgüveni yüksek bir nesil yetiştirmek istiyoruz."

   


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir