Petrol
88.62
4.09%
Euro
18.1899
0.30%
Dolar
18.5447
0.23%
Altın
1.01
2.28%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
367.392
2.08%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Başbakan Davutoğlu'nun canlı yayın konuşması

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kanal 7 ve Ülke TV ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  • 17.10.2014 - 22:51
  Başbakan Davutoğlu'nun canlı yayın konuşması

  Başbakan Davutoğlu nun canlı yayın konuşması #1

  İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

  "Çözüm süreci ortadoğudaki karmaşalar içinde büyük bir başarıdır. Daha önce 90'lı yıllarda yasaklanan bir çok şeyi biz değiştirdik, getirdiğimiz yeni anlayış, bireylerin devletle ilişkisinin yeniden restore edilmesi için adımlar attık. Bütün bunlar olmuşken şiddetin sebebi ne niye hala silah kullanılıyor?"

  "DERSİM'İ BOMBALAYAN CHP İLE, DİYARBAKIR'I YAKAN HDP ZİHNİYETİ AYNI"

  "90'lı yıllarda köyleri yakıp, Dersim'i bombalayan ve bunları yaparken devlet otoritesini koruduğunu sanan CHP zihniyetiyle, o güzelim Diyarbakır'ı Mardin'i Batman'ı savaş alanına çeviren HDP zihniyeti aynıdır."

  "DEMİRTAŞ ÇÖZÜM HARİTASINI BİLİYORDU"

  "Bize verilen hiçbir söz yerine getirilmemiş olmasına rağmen çözüm sürecini kararlılıkla sürdürdük. Selahattin Demirtaş'la yaptığım görüşmede kendisi çözüm süreci haritasını biliyordu ve ona defalarca bunu nihayete erdirelim dedim."

  "KOBANİ BAHANEYDİ"

  "Kobani bahane edildi, tıpkı Gezi'de yapıldığı gibi. Tam bir terör alanı estirildi. Okullar yakıldı, belediyeler taşlandı, Kuran kursları yakıldı. Sonra partilerimize saldırdılar. 16 yaşında Yasin kardeşimiz damdan aşağı atılarak kafası ezilerek öldürüldü. Elinde kurban eti vardı, kurban dağıtıyordu."

  "MYK'DA ARKADAŞLARIMA TALİMAT VERDİM"

  "MYK'da ülkenin her bir santimetrekaresini dolaşma talimatı verdim, arkadaşlarıma. Bizi hiçkimse engelleyemez. Genel Başkan Yardımcılarıma, bakanlarıma talimat verdim, çözüm sürecinin muhatabı olan halkımızla konuşacağız."

  "AKİL İNSANLAR YİNE DEVREYE GİRECEK"

  "Çözüm sürecinin tekrar olumlu atmosferinin topluma yayılması gerekiyor. Akil insanlarla bunu konuşacağız. HDP'nin niyeti konusunda bizde ve toplumda ciddi şüphe oluştu. Önce iyi niyetini görmeliyiz. Devlet en müşfik yüzünü göstermişken, gazeteciler bu bölge sadece HDP'ye mi ait diye niye sormazlar? Bu puslu havada, bazı çevrelerde Türkiye'ye nasıl zarar veririz diye bir kanaat var, ama toplum bunu görüyor. Adım adım, gıdım gıdım yükselttiğimiz çözüm süreci binasını çökertmeye çalışan, önce kendisi altında kalır."

  "80'LERİ BİLMEYENLER EVREN YASALARI DEMİŞ"

  "80'li yılları görmemiş kişiler buna Kenan Evren yasaları demiştir. Şuanda hukuksuz iş yapmadıkça kim kapısı çalındığında kuşku duyuyor? Özgürlük ve reform paketi şeklinde olacak. Yetişirse Salı günü parti grubumuzda açıklayacağım.15 gündür bu konuda bir hata yapılmaması için bunların delillerini ben irdeliyorum. Bizim meselemiz suçu işlenmeden önce önleyebilmek."

  "MOLOTOF SİLAHLA AYNI SAYILACAK"

  Molotof kokteyli ve benzeri diye kanuna bir yasaklama şeklinde girecek. Silahlı bir saldırı neyse o da odur.  Bu kanunla, Kolluk Denetim Kanunu'nu getiriyoruz. Bu hakları istismar eden polis de cezalandırılacak.Hiçbir özgürlük kısıtlanmayacak, vatandaşımız mağdur edilmeyecek. Özgürlükleri teminat altına alıcı tedbirler olacak.

  "DİNLEMELERLE İLGİLİ YASA"

  Kapsamı genişletilmiyor, dinlemeye kolaylık getirilmiyor. Önleyici istihbarat şeklinde. İnsanların özel hayatları dinlenerek zaafları üzerinden şantajı engelledik, bugün de yarın da buna izin vermeyiz.Siyasilere geçmişte dinlemelerle şantajlar yapıldı, bizim dönemimizde böyle birşey söz konusu olamaz.

  "IŞİD'İ GEÇEN YIL VURDUK"

  "Biz Orta Doğu coğrafyasına bütüncül bakıyoruz, demokrasiyle istikrara kavuşur diyoruz. Bu birilerini rahatsız ediyor. Esed Şam'da otururken, IŞİD unutulur yarın başkası çıkar. Güvenlik boşluğu doğan bölgelerde IŞİD çıktı. IŞİD ile PYD 1,5 senedir komşuydu. Biz geçen sene Kasım ayında IŞİD mevzilerini vurduk, terör örgütü ilan ettik.Tel Abyad'ı önce rejim vurdu sonra IŞİD girdi, Resulayn'ı rejim vurdu PYD girdi, ama Kılıçdaroğlu bunu unutuyor."


  Görüş Bildir