Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
0
0.00%
-1ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu -1 C
  Davutoğlu: Kürtler bölgede temsil hakkını AK Parti'ye verdi

  Davutoğlu: Kürtler bölgede temsil hakkını AK Parti'ye verdi

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, G20 zirvesi dönüşü TRT Haber canlı yayınında soruları yanıtladı.
  • 19.11.2014 - 22:40

  Davutoğlu: Kürtler bölgede temsil hakkını AK Parti ye verdi #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fİlipinler'de yapılan G20 Zirvesi sonrası canlı yayında, TRT Haber ve Spor Yayın Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör'ün moderatörlüğünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Davutoğlu: Kürtler bölgede temsil hakkını AK Parti'ye verdi

  İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından özetler..

  "(Daha önce de Türkiye böyle büyüyordu) diyenler için söylüyorum: 90'lı yıllarda dünya ekonomisinin büyüme hızına baksınlar, Türkiye'nin büyüme hızına baksınlar. Yani dünya ekonomisi büyürken 90'lı yıllarda Türkiye çok az büyüdü. Dünya ekonomisi daralırken bizim iktidarımız döneminde büyümeye istikrarlı büyümeye devam etti"

  "Biz, AB pazarının daralmasını istemeyiz. Dış talebin artması, Türkiye için olumlu bir haberdir, talep düşmesi bizim ihracatımızı da olumsuz etkileyecek. Sıkı politikalar, Avrupa içinde özellikle Avrupa piyasasının daralmasına yol açacak politikalar da negatif etki yapacak unsurlar içeriyor"

  "Bütün dünyada antienflasyonist politikalar ve sıkı para politikaları takip edilirse dünya ekonomisinin büyüme şansı kalmaz çünkü o andan itibaren talep daralması icap eder. Talep daraldığı yerde de arza yansır ve bunun doğurduğu bir sarkaçla zaten Avrupa son 6-7 yıl içinde üç kere resesyon kıskacı içine girdi bir daha girmesi durumunda çok sıkıntı yaşar"

  "ÇÖZÜM SÜRECİ AİDİYETİ GÜÇLENDİRDİ"

  "Kürt vatandaşlarımıza yönelik hak iadelerini yapılırken ülke bölünmedi. Aksine aidiyet bilinci kuvvetlendi."

  "Biz bunları yapmasaydık ve ülkede 28 Şubat ya da 12 Eylül havası devam etseydi, Ortadoğu'da bu olaylar yaşanırken, Türkiye iç bütünlüğünü devam ettiremezdi."

  "BÖLGEDE AK PARTİ'NİN TEMSİL GÜCÜ DAHA YÜKSEK"

  "Elimdeki ankete göre, Kürt vatandaşlarımızın yüzde 70'i 6-7 Ekim olaylarını tasvip etmiyor."

  "Kürtleri temsil hakkını hiç kimse HDP veya PKK'ya vermiş değil. Bölgede AK Parti'nin temsil gücü onlardan daha yüksek."


  Görüş Bildir