Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
764.581
-2.84%
14ºC
İstanbul
Bulutlu 14 C
  Başbakan Yıldırım 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı

  Başbakan Yıldırım 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı

  Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü hainlerin yaptığı darbe girişimiyle ilgili hakkında konuştu.
  • Detay Haber
  • 23.07.2016 - 21:53

  Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimi ile ilgili detayları atv- a haber ortak canlı yayınında anlattı:

  "Dolmabahçe ofisinde saat 21:00 gibi çalışmalarımız tamamlandı ve Tuzla'ya hareket ettim. Köprü'yü geçtikten 10 dakika sonra köprünün tutulduğunu öğrendim. Benim yakın korumama bu haber iletildi ve eşten dosttan duydum. Aradılar "Sayın Başbakanım bu olaylardan bilginiz var mı?" diye sordular. Akşam 10 civarı eve vardım. Genelkurmay Başkanı'nın telefonu çalıyor cevap vermiyor, İçişleri Bakanı'nın telefonu ise kapalıydı. Hemen Ankara Valisi, İstanbul Valisi ve Emniyet Genel Müdürü'nü aradım.

  Baktım iş kötüye gidiyor. Tanklar, uçaklar çıkmış. İşin adını koymak gerekiyor. Bu bir kalkışmadır, milli iradeye karşı, demokrasiye karşı, silahlı bir eylemdir. Bunu vatandaşlarımıza hemen bir tv kanalı ile bağlantı kuruldu ve aktardık. Ben insiyatif alarak bunun emir komuta dışında bir olay olduğu kararını aldım. Sonra benim beyanatımı duyan bazı komutanlar, komuta kademesinin bilgisi dışında bir olar, bu bir kalkışma dedi.

  Daha sonra halka da bir çağrım oldu. "Merak etmeyin, biz bu çapulculara pabuç bırakmayacağız, hesabını en ağır şekilde ödeyecekler" dedik. Adım adım sorular soruları getirdi. Bu yapının FETÖ terör örgütü olduğunu anladık. Adını da koyduk. Gece yarısından biraz önce idi.

  CUMHURBAŞKANIMIZLA "ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK" DEDİK

  Bu arada tanklar ilerliyor. Cumhurbaşkanımız ile temasa geçtim. Telefonda konuştum. O da bir şeylerin ters gittiğini biliyordu. Bir takım olayların yayılarak devam ettiği kanaati onda da vardı. Ölmek var dönmek yok dedik. Milletimizden taraf olmasını istedik. İnsanlar akın akın bu işgalcilerin olduğu noktalara akın etti. Bu üniformalı teröristler doğrudan helikopterlerden insanları taradılar. Tuzla'dan Sabiha Gökçen'e geçecektik ama orası güvenli değil dedik. Tanklar yolda bizi durdurmaya çalıştı. Süratle uzaklaştık. Atlattık.

  KOMUTANIN BİRİ "YAZILI EMİR YOLLAYIN" DEDİ

  Bir yandan Sayın Cumhurbaşkanımız ayrılma planı yapıyor, bulunduğu yer güvenli değil. Biz de bu hava akımlarını durduralım dedik.  Hava Kuvvetlerinden Kuvvet Komutanı'nı aradık. Eskişehir'de hava savunma bölgesinde generallerle konuştum. Onların anlattıkları daha vahim. Diyarbakır, Balıkesir, Akıncılardan izinsiz kalkan uçaklar bombalıyorlar dediler. Neden bunları baskılamıyorsunuz dedim. Araçlarımız yüklü değil diyenler oldu. Bu benim çok canımı sıktı. Size emrediyorum, derhal bu saldırıları püskürtmek üzere uçakları kaldırın dedim. Komutanın biri yazılı emir yollayın dedi. Bunun hesabını soracağım senden dedim. O isim şu an gözaltında.

  TEMELİNİ ATTIĞIM TÜNEL KALKAN OLDU

  Bir yandan yola devam ediyoruz. Gerede'den ayrıldık Samsun istikametine Ilgaz Tüneline gittik tünelde kaldık. Yaptığımız temelini attığımız tünel bize sığınak oldu. Artık gün ağarmış vaziyette. Karşıda bir jandarma aracı var. Biz yaklaşınca ateş etmeye başladılar. Karşılık verildi. Şoförümüz hemen geri vitese taktı. Atış menzilinden çıktık. Tali yoldan Ilgaz merkeze geldik ve Kaymakama konuk olduk.

  BU TERÖRİST HASTA BİR TERÖRİST

  Bu terörist ama hasta bir terörist. Dini kullanıyor ve suçuna ortak etmek için her şeyi yapıyor. Amerika Başkan Yardımcısına bu adamı daha fazla muhafaza edemezsiniz dedim, bir an önce bu suç makinasını teslim edin.

  VATANDAŞI HESAP EDEMEDİLER

  Ankara'da 24:30 civarında basın toplantısı yaptık. Cumhurbaşkanımız o sırada havalimanında halka hitap etti. Milletin yüreğini ferahlattı. Vatandaş meydanlara indi tankları durdurdu. Bu iman takdire şayan. Vatandaşı hesap edemediler.

  BANA NEDEN HABER VERİLMEDİ? O SORUNUN CEVABINI BEN DE ARIYORUM

  Bir ton emir hazırlamışlar. Hepsi inceden inceye çalışılmış. Ben olanları anlatıyorum bunun yorumunu da vatandaş yapsın. Önlem alınamamış Kuvvet Komutanlarının tamamı, Genelkurmay Başkanımız dahil derdest edilmiş Akıncı'ya götürülmüş. Bu onaylanacak bir şey değil. Bana neden haber verilmedi? O sorunun cevabını ben de arıyorum. Bizim süreçten haberimiz olmadı.

  Başbakan Yıldırım 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı

  Başbakan Yıldırım 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı #1

  HER ŞEYİ YENİ BAŞTAN ELE ALMAMIZ LAZIM

  Her şeyi yeni baştan ele almamız lazım. Her türlü tedbiri alacağız. Bu süreç yaşanan bir dizi hatanın ortaya çıkması bunlara yönelik tedbirlerin alınması sürecidir.

  ASKERİ BİRLİKLER ŞEHİR DIŞINA TAŞINACAK

  Her şeyi yeni baştan ele almamız lazım. Her türlü tedbiri alacağız. Bu süreç yaşanan bir dizi hatanın ortaya çıkması bunlara yönelik tedbirlerin alınması sürecidir. Çok köklü tedbirlerimiz olacak. Askeri birlikler şehir dışına taşınacak.

  ASKERİ ŞURA ÇANKAYA'DA YAPILACAK

  Askeri Şura'yı Çankaya yerleşkesinde yapacağız. Burada sadece terfiler tayinler konuşulmayacak. 15 Temmuz'da ülkemizin yaşadığı başarısız silahlı darbe de konuşulacak. Bu yapının gelecek dönemler içerisinde de mileltimize bela olmaktan kurtarılacak tedbirler ne ise alınacak. Sadece askeri kurumlarda değil bütün devlet kurumlarımızda. Büyük bir bedel ödedik bu bedelin hesabını soracağız.

  AKIN ÖZTÜRK'ÜN AZMETTİRİCİSİ ABD'DEKİ MECZUP

  Akın Öztürk ile ilgili iddiaların tesbitini mahkeme yapacak. Azmettiricisi Amerika'daki meczup. Türkiye'nin yıllarca emek verdiği General terör örgütü üyesi çıkıyor. Hem kendilerini berbat ettiler, asırlık ordumuzun itibarını lekelediler. Bu ordu bu asker bizim. Hepsini aynı gözle göremeyiz.

  Bunlar TSK içerisinde asker elbisesi içerisindeki FETÖ üyeleridir. Tüm subaylarımızı aynı gözle göremeyiz. Vatandaşlarımızıdan özellikle istirham ediyorum. Gözaltı ve tutuklamaların daha nereye gideceği soruşturmalarla ortaya çıkacak. Bu yapılanmanın 30-35 yıllık bir mazisi var. Komuta kademesine birkaç yıldır Sayın Cumhurbaşkanımız bu işin çok hafife alınacak bir mesele olmadığını, üzerine gidilmesini hep söyledi ama bu kadar büyütülecek bir mesele yok diye olay olduğundan küçümsendi. Nihayetinde bu iş kendilerine, kuvvet komutanlarına kadar dayandı.

  CUMHURBAŞKANLIĞI MUHAFIZ ALAYI ARTIK OLMAYACAK

  Komutanlar abartılacak bir şey yok diyordu. Ben darbecilerin hiçbirini tanımam. Bir şeylerin önceden planladığı belli. Genelkurmay Başkanlığı Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmayacak. Başkanlık sistemine geçildiğinde de Cumhurbaşkanlığına bağlanmalı. Cumhurbaşkanlığı muhafız alayı artık olmayacak"

  İDAM TALEBİ

  Vatandaşların bu talebini aldık. Olay çok taze. Bu mesaja biz duyarsız kalamayız.

  Milletimiz rahat olsun. Şehitlerimizin kanı yerde kalmaz. Hak ettikleri cezayı alacaklardır.

  Gözaltına alınan kişi sayısı şu an 13002, bunlardan 1329'u polis, 8831'i asker, 2100'ü hakim savcı, sivil 689.

  İsyancılardan ölü olarak ele geçirilen 24, yaralı olarak ele geçirilen 49.

  Adalet ve Dışişleri Bakanları ABD'ye gidip, konuşacaklar. Dostluğunun gereğini yapması Amerika'dan istenecek.

  Devlet kendine olağanüstü hal ilan etti, millet için olağan şartlar devam ediyor.

  DEMOKRASİ NÖBETİ

  Bu nöbet bir miktar daha sürmeli. Hiçbir risk ortada kalmadığından emin olmamız lazım.

  Olağanüstü hal ekonomiyi olumsuz etkilemedi.

  Türkiye büyümesine devam ediyor, ilk çeyrekte 4.8 büyüdük.

  Jandarma kısa sürede İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir