Başbakanlık'tan Joe Biden açıklaması

Başbakanlık'tan Joe Biden açıklaması

Başbakanlıktan, Türkiye ile ABD'nin iki müttefik, ortak ve dost olarak birçok hayati konuda kapsamlı bir işbirliği yürüttüğü, uluslararası barış ve güvenliğin korunması için birlikte mücadele verildiği belirtilerek, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye ziyaretinde gerçekleştirilecek görüşmelerde, ortak gündemde yer alan ikili, bölgesel ve küresel meselelerin ele alınacağı, işbirliğinin her alanda daha da geliştirilmesi imkanları üzerinde durulacağı bildirildi.

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sayfasında yayımlanan açıklamada, Biden'ın 21-23 Kasım'da Türkiye'yi ziyaret edeceği hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

"Başkan Yardımcısı Biden, İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız ile kapsamlı görüşmeler gerçekleştirecektir. Başkan Yardımcısı Biden’ın ayrıca Sayın Başbakanımız ile birlikte Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’ne iştirak etmeleri ve burada birer hitapta bulunmaları öngörülmektedir.

Türkiye ile ABD, iki müttefik, ortak ve dost olarak, birçok hayati konuda kapsamlı bir işbirliği yürütmekte, uluslararası barış ve güvenliğin korunması için birlikte mücadele vermektedirler. Bu çerçevede, konuk Başkan Yardımcısının ziyareti sırasında gerçekleştirilecek görüşmelerde, ortak gündemimizde yer alan ikili, bölgesel ve küresel meseleler ele alınacak, işbirliğimizin her alanda daha da geliştirilmesi imkanları üzerinde durulacaktır."