Euro
9.6276
-0.57%
Dolar
8.0269
-0.54%
Altın
456.12
1.29%
Borsa
1.408
-0.1%
Bitcoin
506.495
-0.88%
9ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 9 C

  Başika'daki askerlerin bir kısmı başka bölgeye taşındı

  Başika bölgesindeki konuşlu Türk askeri unsurlarından bir kısmının, yeni bir düzenleme kapsamında Irak'ın kuzeyine intikal ettiği öğrenildi.
  • Haber Merkezi
  • 14.12.2015 - 10:53
  Başika'daki askerlerin bir kısmı başka bölgeye taşındı

  basika

  Musul'daki Başika bölgesinde konuşlu Türk askeri unsurlarından bir kısmı, aralarında tankların da bulunduğu 10-12 araçlık konvoyla yeni bir düzenleme kapsamında Irak'ın kuzeyine intikal etti.

  Söz konusu intikalin, yeni bir düzenleme kapsamında yapıldığı vurgulandı.

  PEŞMERGE EĞİTİMİ

  Türk Silahlı Kuvvetleri, Peşmergeyi eğitmek için Irak'ın Musul kentine bağlı Başika bölgesindeki asker sayısını artırmıştı. Bölgeye 25 tank sevk edilirken, buradaki Türk askeri sayısı da 600'e ulaşmıştı.

  BAĞDAT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

  Türkiye'nin önceki hafta Başika kampına gönderdiği Türk askerleri Bağdat yönetiminin tepkisine neden olmuş, konuyla ilgili olarak MİT müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu Bağdat'a giderek temaslarda bulunmuştu.

  Bu ziyaretin ardından Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Başika'daki kampa yönelik son dönemde yoğunlaşan güvenlik riskleri nedeniyle artırılan koruma gücüne mensup askeri personelin alandaki eğitim ve güvenlik durumuna göre yeniden tanzimi hususu da Irak Hükümeti'nin hassasiyeti dikkate alınarak kararlaştırılmıştır" denilmişti.

  Ancak bu açıklamaya rağmen Bağdat yönetimi konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin gündemine getirmeye karar vermişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir