Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Başkan Erdoğan Zambiya'da

  Başkan Erdoğan Zambiya'da mevkidaşı Edgar Lungu tarafından resmi törenle karşılandı.
  • AA
  • 28.07.2018 - 14:49

  Başkan Erdoğan Zambiya'da

  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 10'uncu Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi kapsamındaki temaslarının ardından özel uçak "TUR" ile TSİ 10:40'ta Zambiya'nın Başkenti Lusaka'ya gitti.

  CUMHURBAŞKANI DÜZEYİNDE İLK RESMİ ZİYARET

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Zambiya ziyareti, Türkiye’den Zambiya’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olması bakımından da tarihi bir önem taşıyor.

  TOP ATIŞLARI YAPILDI

  Bu ziyaretin Türkiye ve Zambiya arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesine imkan sağlayacağı belirtiliyor. Güney Afrika temaslarının ardından Zambiya’ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kenneth Kaunda Uluslararası Havalimanı’nda Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Chagwa Lungu tarafından resmi törenle karşılandı.

  Törende Erdoğan onuruna top atışı gerçekleştirilerek iki ülkenin ulusal marşları çalındı. Ardından Erdoğan tören kıtasını selamladı.

  RESMİ TÖRENLE KARŞILANDI

  Başkan Erdoğan burada, Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Lungu tarafından resmi törenle karşılandı.

  Başkan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker ile MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir de Zambiya'ya gitti.

  Başkan Erdoğan Zambiya'da VİDEO

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Zambiya temasları kapsamında Cumhurbaşkanlığı Kabristanı’nı ziyaret edecek. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda baş başa ve heyetler arası görüşmelere katılacak.

  Zambiya Cumhurbaşkanı Lungu ile yapılacak başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde, iki ülke ilişkilerinin tüm yönleriyle ele alınması, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor. Ardından iki lider yapılacak anlaşmaların imza törenine katılacak. Cumhurbaşkanı Lungu tarafından Taj Pamodzi Otel’de onuruna verilecek resmi yemeğe katılacak olan Erdoğan, daha sonra Zambiya Kurucu Cumhurbaşkanı Dr. Kenneth Kaunde’ye nezaket ziyaretinde bulunacak.

  Görüş Bildir