Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik ne kadar, kaç gün? 2021 bedelli askerlik detayları

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır, bedelli askerlik ücreti ne kadar? Bedelli askerlik başvurusu son gün ne zaman? gibi sorular vatani görevini yapmak isteyen vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

Askerlik başvurularıyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı kılavuz yayınladı. Yayımlanan kılavuzda başvuru tarihi ve bedelli askerlik ücreti de yer alıyor.

2021 yılı içerisinde askere gitmek isteyenler, bedelli askerlik başvuru ücretini ödeyerek işlemlerini son güne kadar tamamlamak zorunda

. Peki, bedelli askerlik başvurusu nasıl ve nereden yapılır? Bedelli askerlik ücret ödemesi için son gün ne zaman? İşt detaylar..

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Bedelli askerlik başvuru E-devlet üzerinden gerçekleşiyor.

Karşınıza çıkacak olan ilk ekranda askerlik başvurusu yapacağınızı onaylamalısınız.

Sonraki aşamada askerlik erteleme yani tecil işleminizi bedelli başvurusu yapabilmek için iptal etmelisiniz. Bu ekran üzerinden iptal sebebini seçip, bedelli askerlik yapma isteği olarak işaretlenmelidir.

Ardından eğer bedelli askerlik çıkmazsa yatırdığınız parayı geri alacağınız askerlik şubesini seçip kaydediniz.

Kaydet'e tıkladıktan sonra ödeme detayları karşınıza çıkacaktır. Ödemeyi gerçekleştirdikten sonra ekrana dönerek geriye kalan maddeleri doldurmanız gerekmektedir.

E-DEVLET BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik ne kadar, kaç gün? 2021 bedelli askerlik detayları

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?

31 Aralık’a kadar başvurularını gerçekleştirecek bedelli adayları 31 Aralık 2020 saat 18:00’e kadar 37 bin 70 lira 64 kuruş olan bedeli ödeyecekler.

Milli Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı kılavuzda yer alan maddeler şöyle:

1. Bedelli askerlik hizmeti kapsamında;

a. 2020 yılında müracaat edecek yükümlülerin başvurularını 31 Aralık 2020 saat 18.00’e kadar tamamlamaları gerekmektedir.

b. Başvuru işlemi; yükümlülerin yoklamalarını yaptırmalarını, bedelli askerlik tercihinde bulunmalarını ve belirtilen bedelin 31 Aralık 2020 saat 18:00’e kadar ödenmesini kapsamaktadır. Bu tarihten önce bedelli askerliğe müracaat edecek yükümlülerin yoklamalarını yaptırmaları ve “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almaları önem arz etmektedir.

c. Fiilî askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı olan ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmamaktadır.

ç. Yükümlülerin 31 Aralık 2020 (dahil) saat 18.00’e kadar ödeyecekleri bedel 37.070,64 TL’dir.

d. Bedel ödemeleri; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım
Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile Defterdarlık ve Defterdarlıklara bağlı mal müdürlüklerine yapılabilecektir.

e. Başvuru sayısının Millî Savunma Bakanlığınca belirlenecek sayıdan fazla olması halinde yararlanacak yükümlüler kura ile belirlenecektir.

f. Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile temel eğitimi yapacakları birlikleri 2021 yılı Ocak ayında e-Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacaktır.

g. Bedelli askerliğe başvuracak yükümlülerin hak kaybına uğramamaları için; yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan yoklamalarını yaptırmaları ve bedelli askerliğe müracaat tarihinden itibaren 31 Aralık 2020 saat 18.00’i geçirmemek şartıyla bedeli ödemeleri gerekmektedir.

2. 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik ne kadar, kaç gün? 2021 bedelli askerlik detayları

BEDELLİ ASKERLİK KAÇ GÜNDÜR?

Bedelli askerlik 30 gündür. Ancak bir gün yol izni ve bir gün idari izinle birlikte 28 güne düşüyor. Fakat yol izni 2 gün olan askerlerin askerlikleri ise 27 güne düşüyor.

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Bedelli askerlik ne kadar, kaç gün? 2021 bedelli askerlik detayları

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU NE ZAMAN BİTİYOR?

MSB'den yapılan açıklamaya göre, 2020 yılı bedelli askerlik başvuruları 31 Aralık 2020 saat 18.00'de tamamlanacak. Bu tarihten önce bedelli askerliğe müracaat edecek yükümlülerin yoklamalarını yaptırmaları ve "Askerliğe Elverişlidir" sağlık kararı almaları önemlidir.

Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri,celp ve sevk dönemleri ile temel eğitimi yapacakları birlikleri 2021 yılı Ocak ayında e-Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacak..

.