Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.393
0.13%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Bedelli askerlik TBMM'den geçti

  Bedelli askerlik TBMM'den geçti

  Görüşmelerde verilen bir son dakika önergesiyle, askerliğe elverişsiz raporu bulunanlar da beddelli askerlik yapabilecek.
  • 10.12.2014 - 02:53

  Bedelli askerlik TBMM den geçti #1

  Bedelli askerlik düzenlemesi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. 1 ocak 2015 tarihi itibariyle 28 yaşından gün almış kişiler ile 1 ocak 1988’de doğanların faydalanabileceği yasadan, bakaya ve kaçakların yanı sıra düzenlemeden daha önce askerlik kararı aldırmış olanlar da yararlanacak.

  ÇÜRÜK RAPORUNA DA BEDELLİ

  Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın bedelli askerlikten faydalanabilecekler.

  Genel Kurulu'da bedelli askerlikle ilgili yasa teklifinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yılmaz, düzenlemeden önce çürük raporu alanların bedelliden yararlanacağını belirtti.

  "ÇÜRÜK RAPORUM VAR DEMEK İSTEMİYORLAR"

  Aynı düzenlemenin bedelli askerlikle ilgili son yasada da bulunduğunu hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

  "Sağlık raporu nedeniyle askerlikten muaf tutulanlar, isterlerse bedeli ödemek kaydıyla yasadan yararlanabilecek. Bu niye yapıldı? Yaklaşık 500, bine yakın faydalandı. Ana amaç şu, etrafındakiler soruyor 'askerlik yaptın mı?' Onlara 'engelliyim, özürlüyüm, çürük raporu aldığımdan dolayı askere gidemiyorum' demek istemiyor. Askerlikten muaf olmasına rağmen bedel ödeyerek, çevresine yasa gereği askerlikten muaf olduğunu söylemeyi tercih ediyor. Bir haktır, isterse yatırır istemezse yararlanmaz."

  BAŞVURU SÜRESİ İKİ AY

  Yasayla 18 bin lirayı peşin olarak, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası'nda açılacak hesaba yatıran yükümlüler askerlik hizmetini yapmış sayılacak. Beddelli askerliğe başvuru süresi iki ay olacak. Yasada bedellinin dışında sözleşmeli er alınmasını kolaylaştıran düzenlemeler de yer alıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir