Bekir Bozdağ: 15 Temmuz'da halkın gücü, tankın gücünü yendi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

Açıklamasında Bozdağ, halkın darbecilere karşı ortaya koyduğu mücadeleyi vurguladı.

Bakan Bozdağ, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün, birçok ülkenin ve karanlık gücün desteği ile FETÖ/PDY’nin TSK içindeki teröristlerinin gerçekleştirdiği büyük bir ihanet olduğunu hatırlattı.

"Ölümüne sahip çıktı"

Bozdağ, 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türk halkının cumhurbaşkanına, meclisine, hükümetine, iradesine, anayasasına ve demokrasisine ölümüne sahip çıktığını belirtti.

İHA'da yer alan habere göre, kurtuluş mücadelesi yıllarında dahi bombalanmayan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında FETÖ’cüler tarafından bombalandığına değinen Bozdağ, şunları kaydetti:

"Karanlık güçleri yendi"

"15 Temmuz’da Türk halkı; merhum Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çağrısına uyup ölümüne bir kurtuluş ve istiklal mücadelesi verdiği, bilumum düşmanları yendiği ve büyük zaferler kazandığı gibi aradan geçen yaklaşık yüz yıl sonra da Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına uydu, birlik oldu, darbe teşebbüsüne karşı ölümüne bir mücadele verdi ve bu mücadele sonucunda hem darbe teşebbüsünü engelledi hem de TSK içinde darbeye teşebbüs eden FETÖ’nün teröristleri ile darbe teşebbüsüne destek veren ülkeleri ve karanlık güçleri yendi.

"Atılan bombaların altında mücadelesini sürdürdü"

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Gazi Meclistir, milli iradenin tecelligahıdır, milletin kalbidir. Kurtuluş mücadelesi yıllarında dahi bombalanmayan Türkiye Büyük Millet Meclisi, 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında hain FETÖ’cü teröristler tarafından bombalandı. 15 Temmuz’da darbe teşebbüsüne karşı Türk halkı tankların altına yattığı, göğsünü açıp kurşunlara koştuğu, bomba ve kurşun yağmuru altında mücadele ettiği gibi onların temsilcisi milletvekilleri de Meclis'te ölümü göze aldı ve atılan bombaların altında mücadelesini sürdürdü.

Bekir Bozdağ: 15 Temmuz'da halkın gücü, tankın gücünü yendi

"Korkutamadılar, susturamadılar ve durduramadılar"

Sokaklarda, caddelerde, yollarda, meydanlarda ve her yerde Türk halkını geçemeyen darbeci hain alçak FETÖ’cü teröristler, TBMM’de de milletin vekillerini geçemediler; halkı da halkın Meclis'teki temsilcilerini de korkutamadılar, susturamadılar ve durduramadılar. Aksine Türk halkı ve TBMM darbe teşebbüsünü engelledi, darbeye teşebbüs eden hain alçakları, onlara destek veren ülkeleri ve karanlık güçleri de yendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi, ikinci defa 'Gazi' vasfını kazandı. Ölümü göze alıp bombalar altında darbe teşebbüsüne karşı direnen ve mücadele eden Gazi Meclis'in şerefli bir üyesi olmayı nasip eden rabbime sonsuz şükrediyorum.

"Halkın gücü tankın gücünü yenmiştir"

15 Temmuz’da darbe teşebbüsüne karşı verdiği mücadele ile Türk halkı, dünya demokrasi tarihine geçecek büyük bir destan yazmıştır. 15 Temmuz, Türkiye’nin ve Türk halkının yenilmez ve geçilmez bir güç olduğunun dosta ve düşmana ilan edildiği gündür. 15 Temmuz’da Türk halkı, hem darbe teşebbüsüne kalkışan TSK içindeki FETÖ’cü teröristleri hem de darbe teşebbüsüne destek veren ülkeleri ve karanlık güçleri yendi. 15 Temmuz’da halkın gücü tankın gücünü yenmiştir. 15 Temmuz’da verdiği mücadele ile Türk halkı; demokrasi, millet, devlet ve vatan düşmanlarına en büyük darbeyi indirmiştir.

"Türkiye’de muhtıralar, darbe teşebbüsleri ve darbeler devri kapandı"

15 Temmuz’da Türk yargısı darbeye ve darbecilere ilk defa biat etmemiş, hukuk kılıcı ile darbenin ve darbecilerin karşısında demokrasi, milli irade ve hukuk devletinden yana bir duruş sergilemiştir. 15 Temmuz, Türk demokrasi tarihinde bir dönüm noktasıdır. Artık Türkiye’de muhtıralar, darbe teşebbüsleri ve darbeler devri kapanmıştır.

"Karşılarında Türk halkını bulacaktır"

Bundan sonra darbe teşebbüsüne niyetlenecek ve kalkışacak hain alçaklar, daima karşılarında Türk halkını bulacaktır. 15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı mücadele ederken şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve dua ile anıyor, kahraman gazilerimize sıhhat ve afiyet içinde uzun ömürler diliyorum.

15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı mücadele eden aziz Türk milletinin her bir ferdine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyor, hepsini saygıyla anıyorum. Rabbim, bir daha aziz milletimize ve devletimize darbe, darbe teşebbüsü ve muhtıra yaşatmasın."