Manavgat'taki yangının bilançosu
ensonhaber.com

Antalya Manavgat'ta çıkan yangına yönelik incelemelerinin ardından açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ekiplerin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü aktardı.

Bölgedeki yaralılara yönelik tedaviler sürerken Bakan Pakdemirli, 1 kişinin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

28 ve 29 Temmuz tarihlerinde 13 ilde meydana gelen 41 orman yangınının 31 tanesinin kontrol altında olduğunu duyuran Bakan Pakdemirli, 4 noktada çıkan Antalya Manavgat yangının da kontrol altında olduğunu belirtti.

"MAALESEF 1 KAYBIMIZ VAR"

Pakdemirli, gece saatlerinde Akseki'de çıkan bir yangının hala devam ettiğini söyleyerek,"Maalesef 1 kaybımız var. Antalya Akseki Kepezbeleni Mahallesi'nde 82 yaşında bir vatandaşımız vefat etmiştir. Buradan sizler vasıtasıyla yangın bölgesindeki vatandaşlara tekrar sesleniyoruz. Elbette malımız önemli fakat mal güvenliğinden önce can güvenliği olması lazım.

Kepezbeleni Mahallesi boşaltılırken, maalesef evinde yalnız kalan amcamız vefat etmiştir. Lütfen anonslara ve bu konudaki çağrılara uyalım." dedi.

Bekir Pakdemirli: Manavgat'taki yangında 1 kaybımız var VİDEO

Manavgat'taki yangının bilançosu

ÖLÜ SAYISI 3'E YÜKSELDİ

İlk ölüm haberinin ardından sürdürülen çalışmalarla birlikte, ölü sayısının 3'e yükseldiği de yetkililer tarafından aktarıldı.

"10 KİŞİ BARAJDA MAHSUR KALDI"

Pakdemirli, "Yine Oymapınar Barajı'nda 10 kişinin mahsur kaldıkları bilgisi var elimizde. Yine anonslar yapıldı ve maalesef orada kalmışlar. Restorancı oldukları tahmin ediliyor.

Helikopterle bu arkadaşları alıp getirme şansımız maalesef yok. Helikopterler zaten şu an havada çok zor duruyorlar. Sabah yönetim helikopteriyle uçuşta da biz bayağı zorluk çektik.

Su atan helikopterlerimizle sabahın ilk saatlerinden itibaren çalışıyorlar ama tüm bu coğrafyalarda biraz önce saydığım tüm yangın coğrafyasında zorlukla mücadele ediliyor.

Oymapınar'da mahsur kalan vatandaşlarımızı tahliye etmek üzere AFAD ve ambulans ekipleri harekete geçti." ifadelerini kullandı.

Manavgat'taki yangının bilançosu

"ÖNCELİĞİMİZ YERLEŞİM YERLERİ"

Yangınları kontrol altına almak için 3 uçak, 29 helikopter, 458 arazöz ve 1832 personelin yangın noktalarında görev aldığına dikkat çeken Pakdemirli, "Antalya'da 18 köy ve mahalle boşaltıldı. Adana farklı ilçelerden 11 köy, Mersin'in Aydıncık ilçesinde 5 köy boşaltıldı. Tabii ki önceliğimiz yerleşim yerleri.

"YANGIN SEBEBİYLE İLGİLİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR"

Yangın sebebiyle ilgili çok yönlü soruşturmalar devam ediyor. Rüzgar ve nem işimizi zorlaştırıyor. Yerleşim yerlerinin akabinde yangınların kontrol altına alınmasına yönelik çalışmalar yapılıyor. Tüm kamu kurumlarına teşekkür ediyoruz." dedi.

Manavgat'taki yangının bilançosu