Bekir Pakdemirli, yangınlarla ilgili son durumu açıkladı
AA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kameraların karşısına geçerek yangınlarla ilgili son bilgileri paylaştı.

Pakdemirli, 28 Temmuz- 5 Ağustos tarihleri arasında 44 ilde yangın çıktığını duyurdu.

44 ilde 197 noktada çıkan orman yangınlarının 185'inin kontrol altına alındığını belirten Bekir Pakdemirli, sıcaklığın, düşük nemin ve artan rüzgarın yangının durumunda etkili olduğunu söyledi.

PAKDEMİRLİ, TEK TEK SAYI VERDİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamaları şöyle:

''5 ilde 12 orman yangını için çalışmalar sürüyor. 126 kırsal alanda yangına müdahale yapıldı. Devam edenler yangınlarda 16 suatar, 9 İHA, 56 helikopter, 850 arazöz ve su tankeri 5250 personel ile bu çalışmalar devam ediyor. Sıcaklık, düşük nem ve artan rüzgar yangının durumunu etkiledi.

Muğla genelinde 1 hafta yağış beklenmiyor. Pazar günü rüzgarın etkisini kaybetmesini bekliyoruz. 5 günlük nem günlük aşağı yukarı yüzde 20, gece de yüzde 40 ila 50 civarında. Hasar tespit çalışmalarında 5 il, 18 ilçe, 98 köyde 3714 çiftçi, 31 bin dekar alan, 397 büyükbaş, 3961 küçükbaş, 1353 tarımsal yapı, 1137 alet-makina etkilenmiştir.

Bekir Pakdemirli, yangınlarla ilgili son durumu açıkladı VİDEO

"SANTRAL ÇOK ÖNEMLİ BİR HASAR ALMADAN YANGINI ATLATTI"

Dün Kemerköy Termik Santrali'nde bir yangın tehlikesi atlatıldı. İlk tespitlere göre çok önemli bir hasar almadan santral bu konuyu atlatmış oldu. Müdahalede araç sayılarımızda mutlaka hesaba katmamız gerekir.

Sadece uçak ve helikopter üzerinden konuşmak değil, diğer makineler ve insan sayısı üzerinden de gitmemiz gerekiyor. 28 Temmuz'da 49 yangına envanterimizdeki 1 uçak, 21 helikopter ve 206 arazözle müdahale ettik. 4 Ağustos'tan sonra 4 uçak, 16 helikopterle etkin müdahalemize devam ediyoruz. Son 2 yılda 5 adet büyük yangın yaşadık. Ama son 9 günde 15'i büyük olmak üzere bu yangınların bir kısmı devam ediyor. 16 uçak, 56 helikopter, 7 adet jandarma helikopteri de filomuza destek veriyor. Rusya'dan 5 tanker uçak ve 3 helikopter, İspanya'dan 2, Hırvatistan'dan 1 amfibik uçak, Azerbaycan'dan 1 uçak ve 1 helikopter hava söndürme çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.Katar'dan 65 arama kurtarma personeli sahada çalışmalarına devam ediyor.

"YANAN YERLER TEKRAR AĞAÇLANDIRILIR VE BAŞKA AMAÇLA KULLANILAMAZ"

Yanan yerler tekrar ağaçlandırılır ve başka amaçla kullanılamaz. Yangınlar soğutulduktan sonra yanan ağaçlar en kısa sürede sahadan çıkartılacak ve ilk yağmurdan sonra fidan dikimi başlayacak. Yanan alanların rehabilitasyonu yapılacak ve fidan dikimine hazır hale getireceğiz. Yeni ağaçlandırma doğal bitki örtüsüyle uyumlu olacka. Geleceğe Nefes kampanyasıyla 252 milyon fidan... 252 milyon fidanı yıl bitmeden mutlaka dikeceğiz. Akdeniz Orman Yangınları Mücadele Birliği kurulmasının vakti gelmiştir. Akut dönemleri geçebilmek için ülkelerin kendi güçleri, yedek güçleri ve birbirleriyle alışveriş yapabilecekleri makine, teçhizat, hava aracı paylaşabileceği ve eğitimlerini paylaşabileceği bir birliğin kurulmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bunu önümüzdeki günlerde Akdeniz iklim kuşağındaki ülkelerle paylaşıyor olacağız. Asıl en önemli varlığımız insan kaynağımız. Toplam 21 bin 90 personelimiz var. Hava araçlarının toplam kapasitesinde 2002'ye göre yüzde 75 artış var. İlk kez İHA'ları kullanmaya başladık. Orman yangınlarıyla mücadelede askeri İHA'ların kullanılması konusu Türkiye'de ilk ve dünyada ABD'den sonra ikinci olduğumuzu kabul edelim.''

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)