Petrol
111.49
2.19%
Euro
17.5206
-1.72%
Dolar
16.5386
-2.05%
Altın
969.58
-2.27%
Borsa
2529
-0.97%
Bitcoin
349.199
-1.16%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  Beklenen kar Trakya'dan giriş yaptı

  Beklenen kar Trakya'dan giriş yaptı

  Türkiye'de beklenen kar yağışı Marmara Bölgesi'nde başlarken Meteoroloji; ülke genelinde kar, don, rüzgar ve çığ uyarılarında bulundu. İstanbul'da kar yağışının akşam saatlerinde başlaması bekleniyor.
  • AA
  • 27.01.2021 - 09:42
  • Güncelleme : 27.01.2021 - 10:27

  Türkiye, Balkanlar'dan gelen soğuk ve kar yağışlı havanın etkisi altına girdi.

  Yurda Trakya'dan giriş yapan kar yağışı Tekirdağ'da etkili olurken şehir merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreye kadar ulaştı.

  Kar yağışının akşam saatlerinden itibaren etkili olması beklenen İstanbul için ise fırtına uyarısı da yapıldı.

  Marmara Bölgesi'nde, gün içinde havanın çok bulutlu ve bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

  Genellikle yağmur ve sağanak, batısı ile zamanla bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların, Trakya kesimi ile Çanakkale'nin iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar, Çanakkale ile Balıkesir çevrelerinde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor.

  Rüzgarın; bölgenin kuzey ve batısında kuzey yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

  TÜRKİYE'NİN 5 GÜNLÜK HAVASI

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Siirt çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, zamanla Marmara ile iç ve doğu bölgelerde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülecek olan yağışların; Trakya Kesiminde yoğun kar (20-40 cm), Kıyı Ege ile Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli (21-50 kg/m2), Muğla ile Antalya'nın batı ilçelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-110 kg/m2) yağmur ve sağanak, Çanakkale, Balıkesir, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur çevrelerinde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Anadolu'da yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor.

  HAVA SICAKLIĞI

  Hava sıcaklıklarının iç ve batı bölgelerde azalacağı, doğu bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

  Beklenen kar Trakya dan giriş yaptı #1

  RÜZGAR

  Genellikle güney, Marmara'nın kuzey ve batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey yönlerden orta kuvvette; Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde kuvvetli ve kısa süreli (50-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

  KUVVETLİ YAĞIŞ

  Yağışların; Trakya Kesiminde yoğun kar (20-40 cm), Kıyı Ege ile Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli (21-50 kg/m2), Muğla ile Antalya'nın batı ilçelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-110 kg/m2) yağmur ve sağanak, Çanakkale, Balıkesir, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur çevrelerinde kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar ve tipi şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerekiyor.

  KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

  Rüzgarın; genellikle güney, Marmara'nın kuzey ve batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey yönlerden orta kuvvette; Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde kuvvetli ve kısa süreli (50-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

  ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

  Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunuyor.

  Beklenen kar Trakya dan giriş yaptı #2

  Beklenen kar Trakya dan giriş yaptı #3

  Beklenen kar Trakya dan giriş yaptı #4

  Beklenen kar Trakya dan giriş yaptı #5

  Beklenen kar Trakya dan giriş yaptı #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir