Beşiktaş Belediyesi, 12 çalışanı pandemiye rağmen işten çıkardı
İHA

İstanbul Beşiktaş Belediyesi, hiçbir gerekçe göstermeksizin taşeron firmada şoför olarak çalışan 12 işçiyi, 31 Ağustos’ta cep telefonlarına gönderdikleri kısa bir mesajla işten çıkarttı.

İşçiler, işten neden çıkartıldıklarını öğrenmek ve haklarını aramak için Beşiktaş Belediyesi önünde bir araya gelerek 10 gündür eylem yapıyor.

‘YAKINLARINI İŞE ALDI’ İDDİASI

Yıllardır çalıştıkları belediyeden kısa bir mesaj ile çıkarılan işçiler, belediye binasına alınmadıklarını ve kendilerinin yerine müdürlerin yakınlarının işe alındığını öne sürüyor.

Beşiktaş Belediyesi, 12 çalışanı pandemiye rağmen işten çıkardı

İŞ KANUNU VAR

Ayrıca Cumhurbaşkanı Kararı ile İş Kanunu uyarınca işverenin çalışanını işten çıkarma yasağının, 2 ay daha uzatıldığını hatırlatan işçiler, haksızlığa uğradıklarını ve haklarını hukuki yolla arayacaklarını ifade ediyor.

“DÜNYA BARIŞ GÜNÜ’NDE BİZİ HAYATA KÜSTÜRDÜLER”

Dört gözle işine dönmek istediğini söyleyen Abdurrahim Kargı, “Hiçbir gerekçe sunulmadan 12 arkadaşımızın işine son verdiler. Biz de yetkili mercilere gittik ve neden çıkartıldığımızı sorduk, 'bilmiyoruz' dediler. Müdürlerimizle görüşmek istedik ama bizimle görüşmek istemediklerini söylediler. Ağustos ayının 31’inde Dünya Barış Günü’nde bizi hayata küstürdüler. Dört gözle işimize dönmeyi bekliyoruz ve bu pandemiden dolayı da başka iş bulamıyoruz. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenmek istiyorum ırk, din, memleket ne olursa olsun, hiçbir zaman bizim partimiz içerisinde işçiler ekmeğinden olmayacak demişti.” dedi.

Beşiktaş Belediyesi, 12 çalışanı pandemiye rağmen işten çıkardı

“KISA BİR MESAJLA İŞTEN ÇIKARTILDIK”

Belediye binasına alınmadıklarını belirten Mustafa Ünüvar, “Kendi aramızda çok büyük şoka uğradık. Ne olduğunu bilmiyoruz ve hiçbir şekilde bize bir açıklama yapılmıyor. Kime başvurduysak, bizi hep geri çevirdi. Biz sadece kısa bir mesajla işten çıkartıldık ve belediye binasına da giremiyoruz. 12 arkadaş bu muameleyi hak etmediğimizi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Beşiktaş Belediyesi, 12 çalışanı pandemiye rağmen işten çıkardı

“AMİRİMİZ İŞ YAPMAMASINA RAĞMEN 15 BİN LİRA MAAŞ ALIYOR”

Mikail Paşa ise “Biz Beşiktaş Belediyesi personeli değilsek, bu kartı bize neden verdiler ve bizi çıkartıp yerimize 15 kişi aldılar. Bizim garaj amirimiz hiçbir iş yapmamasına rağmen aylık 14-15 bin liraya yakın maaş alıyor. Ayrıca oğlu bile bu birimde çalışırken, biz neden ortada kaldık? Şefin tüm yakınları, akrabaları bu birimde çalışıyor. 5-6 senelik elamanı çıkartıp, yerine kendi yakınlarını işe aldılar.” diye konuştu.

Beşiktaş Belediyesi, 12 çalışanı pandemiye rağmen işten çıkardı

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)