Petrol
114.01
2.60%
Euro
17.5257
0.32%
Dolar
16.3147
-0.30%
Altın
968.64
-0.63%
Borsa
245
0.00%
Bitcoin
484.254
-0.93%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C

  Bill Gates, koronavirüs aşılarından umutlu: İşe yarayacaklarına inanıyorum

  Microsoft'un kurucusu Bill Gates, koronavirüs aşılarının neredeyse hepsinin işe yarayacağına inandığını söyledi.
  • İHA
  • 23.11.2020 - 21:02
  • Güncelleme : 23.11.2020 - 21:50
  Bill Gates, koronavirüs aşılarından umutlu: İşe yarayacaklarına inanıyorum

  ABD’li milyarder ve Microsoft'un kurucusu Bill Gates, ABD basınında yer alan bir röportajda, koronavirüse karşı geliştirilen aşıların neredeyse tamamının işe yarayacağına inandığını ifade etti.

  AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Novavax'ın aşılarının da Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları gibi yakında benzer bir başarıya ulaşmasını beklediğini söyleyen Gates, "Şubat ayına kadar büyük ihtimalle hepsinin çok etkili ve güvenli olduğunu kanıtlayacağı konusunda iyimserim" dedi.

  "BU KIŞ MUHTEMELEN GÜNDE 2 BİNDEN FAZLA ÖLÜM OLACAK"

  ABD’deki vaka sayılarındaki artışa değinen Gates, "Vaka sayısı artmaya devam ediyor ve bu artışın Şubat ayı boyunca devam etmesi bekleniyor. Bu kış döneminde muhtemelen günde 2 binden fazla ölüm olacak" diye konuştu.

  İşe yarayan bir aşı üretmenin ve insanların çoğuna aşı yapmanın da zorluklarının bulunduğunu belirten Gates, ABD'de lojistik birimlerinin kafasının biraz karışık olduğunu ancak bu sorunların çözüleceği konusunda umutlu olduğu ifade etti. Gates, "İnsanlar güvenliğin sağlandığına ilişkin daha fazla kanıt görecek ve zamanla salgının yayılmasını durdurmak için ihtiyacımız olan artı yüzde 70 seviyeye ulaşacağız" dedi.

  AŞIYLA İLGİLİ PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR GELMİŞTİ

  Türk kökenli Prof. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech ile ABD’li ilaç firması Pfizer ortaklığıyla geliştirilen koronavirüs aşısının yüzde 90'ın üzerinde etkili olduğu açıklanmıştı.

  ABD’li ilaç şirketi Moderna da geliştirilen potansiyel Covid-19 aşısının yüzde 94.5 etkili olduğunu duyurmuştu.

  Bugün de Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca şirketinin birlikte geliştirdiği korona virüs aşısının yüzde 70 koruma sağladığı belirtildi.

  Bill Gates, koronavirüs aşılarından umutlu: İşe yarayacaklarına inanıyorum #1


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir